SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ

Trehaloza

Trehaloza (INCI: Trehalose) to związek chemiczny należący do grupy sacharydów (czyli cukrów), składający się z dwóch cząsteczek glukozy. Substancja występuje naturalnie w przyrodzie, a jej źródłem są rośliny (np. amarantus, komosa ryżowa, zielone glony), bakterie oraz grzyby.

Działanie trehalozy

Podstawową funkcją trehalozy jest ochrona błon komórkowych oraz białek komórki przed uszkodzeniem i zniszczeniem w wyniku wysuszenia i stresu oksydacyjnego. Mówiąc najprościej, substancja ta chroni białka komórkowe przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, które powstają między innymi pod wpływem promieniowania UV i światła niebieskiego.

Trehaloza ze względu na swoje nawilżające i konserwujące właściwości stosowana jest często jako składnik kosmetyków, a także kropli do oczu czy maści.  

Ludzki organizm nie wytwarza trehalozy. Jednak niektóre bakterie występujące w jelitach są w stanie przekształcić w trehalozę skrobię i glikogen pozyskiwany z jedzenia. To m.in. dlatego tak ważne jest utrzymanie w prawidłowym stanie flory bakteryjnej jelit. 

Jak działają kosmetyki z trehalozą

Ponieważ trehaloza zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia skóry, kosmetyki, które mają ją w składzie są szczególnie polecane dla skóry suchej i odwodnionej:

  • Zmniejsza TEWL, czyli utratę wody przez naskórek. 
  • Magazynuje wodę w skórze i stopniowo ją uwalnia, gdy skóra potrzebuje nawilżenia.
  • Regeneruje warstwę ochronną (hydrolipidową) skóry.

Trehaloza jest także składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych:

  • Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym spowodowanym przez wolne rodniki pod wpływem promieniowania UV i światła niebieskiego.  
  • Wspomaga fibroblasty w produkcji kolagenu i elastyny, które zapewniają sprężystość i elastyczność skóry, a więc mniej zmarszczek i bruzd.

Działanie trehalozy jest też korzystne dla skóry wrażliwej i reaktywnej. Łagodzi podrażnienia oraz tworzy na powierzchni skóry film, który zapobiega swędzeniu i zmniejsza uczucie ściągania czy pieczenia. 

Trehaloza może być również pomocna w leczeniu trądziku u dorosłych, ponieważ zmniejsza poziom androgenów skórnych.

Czy trehaloza jest bezpieczna 

Trehaloza jest substancją dobrze przebadaną w kosmetologii. Działa podobnie jak NMF (Natural Moisturizing Factor), czyli substancje nawilżające naturalnie występujące w naskórku. Dlatego skóra świetnie ją przyswaja. Substancja nie powoduje zazwyczaj podrażnień, alergii ani uczuleń, więc może być stosowana nawet przez osoby z cerą wrażliwą.

To dobry wybór także dla tych, którzy szukają kosmetyków wegańskich, ponieważ trehaloza w kosmetykach pozyskiwana jest najczęściej z roślin. 

Trehaloza a inne składniki 

Trehaloza działa szczególnie dobrze połączona z innymi składnikami aktywnymi o działaniu nawilżającym i antyoksydacyjnym takimi jak:

Kosmetyki z trehalozą

Czy w kosmetykach medeine znajdziesz trehalozę? Oczywiście!

nawilżajacy krem anti-blue light, krem do twarzy

Trehaloza jest jednym z kluczowych składników w naszym Nawilżającym kremie anti-blue light, w którym, w połączeniu z ekstraktem z korzenia piwonii chińskiej, pomaga walczyć z wolnymi rodnikami. Kosmetyk wzbogaciliśmy także o roślinny izomerat sacharydowy, kwas hialuronowy oraz glicerynę – składniki dbające o prawidłowe nawilżenie skóry. Ten krem działa niczym magnes przyciągający cząsteczki wody do skóry! A na dodatek chroni ją przed skutkami promieniowania blue light. 


Bibliografia

  • Kosmopedia
  • Letteria Greco, Saviana Ullo ed alt Evaluation of the Filming and Protective Properties of a New Trehalose and Ceramides Based Ingredient, Cosmetics 2019, 6(4), 62; [MDPI]
  • Lorella Giovanelli, Andrea Milanesi ed alt Effect of Methyl–β–Cyclodextrin and Trehalose on the Freeze–Drying and Spray–Drying of Sericin for Cosmetic Purposes, Pharmaceuticals 2021, 14(3), 262
  • How plant-derived trehalose protects from blue light [Provital]
Nasza bestsellerowa kolekcja

SPRAWDŹ

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.