SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ

światło niebieskie a skóra, jak blue light wpływa na skore

Światło niebieskie a skóra – jak blue light wpływa na Twoją cerę?

Rano chwytasz za telefon, żeby przejrzeć media społecznościowe, w pracy siedzisz godzinami przed komputerem, a po południu oglądasz ulubionych youtuberów na tablecie. Tak, tak. Obiło Ci się o uszy, że ekrany emitują światło niebieskie, które szkodzi wzrokowi. No i nie sięgasz po komórkę późnym wieczorem, bo to zakłóca sen. Jednak przekonaj się, co jeszcze musisz wiedzieć o blue light. Dzisiaj fokus w temacie światło niebieskie a skóra.

Światło niebieskie – czy tylko ekran smartfona? 

Pierwsza ważna rzecz to taka, że światło niebieskie (blue light lub HEV) nie jest emitowane wyłącznie przez ekrany urządzeń elektronicznych. Wytwarzają je także żarówki (zwłaszcza ledowe). A najpotężniejszym źródłem blue light jest… światło słońca. 

Słońce oprócz promieniowania UVA i UVB wydziela także promieniowanie HEV (High Energy Visible Light, światło niebieskie). Prawie połowa wszystkich promieni słonecznych to właśnie światło niebieskie. Tak naprawdę codziennie wystawiasz się na działanie blue light, bo dociera do Ciebie wraz z naturalnym światłem. 

Gdy dodasz do tego czas, jaki spędzasz przed ekranami urządzeń, okazuje się, że blue light działa na Twój organizm o wiele częściej niż promieniowanie UVA i UVB. 

Światło niebieskie a skóra

Wpływ promieniowania HEV na skórę nie został jeszcze do końca poznany, ale badania z roku 2020 wskazują, że światło niebieskie to nie tylko zmęczony wzrok czy problemy ze snem. Blue light przenika także do naszej skóry. I to bardzo głęboko!(1)

Co dzieje się z komórkami naszej skóry, gdy narażone są na nadmierną ilość światła niebieskiego? 

Przede wszystkim narażone są na stres oksydacyjny(2), czyli ataki wolnych rodników, które mnożą się w organizmie. Wolne rodniki  uszkadzają błonę komórek, zmieniają strukturę ich DNA i niszczą włókna kolagenu i elastyny. Skóra twarzy staje się więc wiotka, pokryta przedwczesnymi zmarszczkami i przebarwieniami(3)

Duża ilość światła niebieskiego wieczorami zaburza także dobowy rytm skóry. W nocy komórki skóry naprawiają uszkodzenia i łagodzą stany zapalne, jednak pod wpływem blue light „myślą”,  że nadal jest dzień, więc nie rozpoczynają naturalnej regeneracji. To dlatego rankiem możesz się obudzić ze zmęczoną, szarą cerą i podkrążonymi oczami.

Jak chronić skórę przed niebieskim światłem?

Światło niebieskie potrafi nieźle namieszać w komórkach naszej skóry. Ale spokojnie – możesz się przed nim skutecznie obronić. Jak?

  1. Ogranicz czas, jaki spędzasz przed ekranem smartfonu czy laptopa. Powalcz ze swoimi nawykami. Może zamiast scrollować feed Instagrama, pójdziesz na spacer? A e-booki na tablecie zamienisz na papierową książkę? 
  2. Używaj urządzeń, które mają filtr światła niebieskiego. To specjalna funkcja, która po zmroku zmienia barwę światła ekranu na cieplejszą, dzięki czemu zmniejsza się emisja blue light. 
  3. Jedz produkty bogate w antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć różnych przyprawy i ziół, owoców (zwłaszcza cytrusowych), fasoli, buraków i (dobra wiadomość!) czarnej czekolady. To świetne źródło przeciwutleniaczy, które są niezbędne, aby antyoksydacja była możliwa.
  4. Kupuj kosmetyki o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Im większe stężenie antyoksydantów, tym kosmetyk lepiej neutralizuje wpływ światła niebieskiego.  

Jak wybrać dobry krem anti-blue light? 

krem po aplikacji serum rozświetlajacego, krem przeciw światłu niebieskiemu

Kremy, które chronią cerę przed światłem niebieskim, stają się coraz bardziej popularne. I dobrze! Jednak warto przyjrzeć się uważnie ich składowi. 

Zwróć uwagę, czy krem jest oparty o substancje pochodzenia naturalnego. Wyciągi i ekstrakty roślinne mają wysoką zawartość antyoksydantów, które są dobrze przyswajane przez komórki skóry

Krem z ochroną przed niebieskim światłem powinien także bardzo dobrze nawilżać cerę, bo jednym z objawów stresu oksydacyjnego jest właśnie sucha, odwodniona skóra. Obydwa te zadania spełnia nasz nawilżający krem anti-blue light.

Sprawdź także, czy skuteczność kremu została potwierdzona badaniami zarówno w badaniach aplikacyjnych na grupie testerów, jak i w laboratorium. Wtedy masz pewność, że deklaracja anti-blue light to nie tylko marketingowy chwyt producentów. 

Takim testom poddaliśmy nasz krem. Zbadaliśmy zarówno o ile zwiększa poziom nawilżenia skóry (aż o 44%!), jak i potwierdziliśmy jego wysoki potencjał antyoksydacyjny. Bardzo pozytywne odczucia z aplikacji, które potwierdzali testujący, to dodatkowy bonus 🙂

Czy światło niebieskie jest wyłącznie złe dla skóry? 

Na koniec jeszcze jedna informacja – światło niebieskie to nie tylko samo zło. Promieniowanie HEV zawarte w świetle słonecznym pomaga regulować cykl snu i czuwania naszego organizmu, poprawia nastrój, wspomaga koncentrację i pamięć.

Ponadto światło niebieskie stosowane na skórę punktowo i w odpowiednich dawkach zabija bakterie, usuwa stany zapalne i łagodzi świąd. Dlatego dermatologia wykorzystuje promieniowanie HEV, żeby leczyć wiele schorzeń, m.in. trądzik, łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry. 
Czy światła niebieskiego należy się więc bać? Ogranicz czas spędzany na słońcu, stosuj zdrową dietę i używaj kremów z ochroną anti-blue light, a Twoja cera będzie chroniona przed tym czynnikiem wpływającym na jej fotostarzenie. Pozostanie zdrowa, promienna i jędrna.


Bibliografia

  • (1) Jahnna G Coats, Briana Maktabi, Mariam S Abou-Dahech, Gabriella Baki Blue Light Protection, Part I-Effects of blue light on the skin J Cosmet Dermatol. 2021 Mar; 20(3):714-717.  doi: 10.1111/jocd.13837. [PubMed]
  • (2) Nakashima, Shigeo Ohta, Alexander M Wolf Blue light-induced oxidative stress in live skin March 2017Free Radical Biology and Medicine 108(5) July 2017, Pages 300-310 [ScienceDirect]
  • (3) R. Campiche, S. J. Curpen, V. Lutchmanen‐Kolanthan et al. Pigmentation effects of blue light irradiation on skin and how to protect against them Int J Cosmet Sci. 2020 Aug; 42(4): 399–406. Publikacja online 2020 Jul 20. doi: 10.1111/ics.12637
Nasza bestsellerowa kolekcja

SPRAWDŹ

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.