SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ

peeling twarzy

Peeling twarzy, czyli sposób na promienną i gładką cerę

Chcesz, żeby Twoja cera była zdrowa, promienna i gładka. Ale jak to osiągnąć? Sięgnij po peeling do twarzy. Ten kosmetyk powinien na stałe zagościć w Twojej pielęgnacji. Jednak peeling peelingowi nierówny. Ma różne rodzaje, wykorzystuje różne substancje aktywne i trzeba umiejętnie dobrać go do rodzaju cery. 

Peeling twarzy – co to za kosmetyk

Na pewno wiesz, że podstawą pielęgnacji skóry jest jej staranne oczyszczenie. Gdy Twoja skóra jest wolna od resztek makijażu, kurzu i nadmiaru sebum, lepiej przyswaja składniki odżywcze kremu, serum czy maski. Jednak codzienne użycie mleczka, pianki myjącej czy oczyszczającego żelu do mycia twarzy może nie wystarczyć. Od czasu do czasu zafunduj swojej skórze zdecydowanie głębsze oczyszczenie. Takie, które usuwa cały martwy naskórek i wymiata z porów zalegające sebum. Takie dogłębne oczyszczenie cery wykonasz właśnie za pomocą peelingu do twarzy, który zawiera drobinki lub substancje złuszczające.

Po co robić peeling twarzy?

Peeling twarzy to zupełnie inna jakość oczyszczania. Gdy inne kosmetyki myjące działają jak przetarcie kurzu z mebli, peeling do twarzy to prawdziwy „odkurzacz” dla cery – wyciąga brud i odsłania czystą, świeżą warstwę naskórka. Jakie korzyści daje regularny peeling twarzy?

Szybsza regeneracja skóry

Nasza skóra stale się regeneruje – zużyte komórki naskórka obumierają, a na ich miejsce powstają nowe. Regularne usuwanie martwego naskórka pobudza w skórze procesy odnowy i „robi miejsce” dla nowych, zdrowych komórek naskórka.

Lepsza elastyczność i jędrność skóry

Peeling twarzy pobudza mikrokrążenie skóry, co pomaga jej produkować większą ilość włókien kolagenowych i elastynowych odpowiedzialnych za napięcie skóry. Do tego masaż, jaki wykonujemy podczas peelingu mechanicznego, modeluje twarz i zmniejsza zastoje limfatyczne.

Intensywniejsze działanie kosmetyków

Badania naukowe wykazały, że peelingi do twarzy zwiększają przenikanie składników aktywnych kosmetyków do głębszych warstw skóry. Jeśli więc chcesz przyśpieszyć efekty kuracji np. witaminą C lub kwasem hialuronowym, zrób przed nałożeniem kosmetyku peeling.

Rozjaśnienie twarzy

Peeling to także „must have” dla osób zmagających się z przebarwieniami na twarzy. Regularny peeling pomaga wydobyć odnowioną, jaśniejszą warstwę naskórka. Peeling wspomaga także działanie zabiegów rozjaśniających na bazie kwasów.

Zmniejszenie porów i stanów zapalnych skóry

Regularne usuwanie nadmiaru sebum z porów skóry sprawia, że pory są zwężone i przez to mniej widoczne. Zalegające w porach sebum to także jedna z przyczyn stanów zapalnych skóry i wyprysków. Regularny peeling to skuteczna droga do gładkiej, zdrowej cery zwłaszcza dla osób, które zmagają się z cerą tłustą i nadprodukcją sebum.

Rodzaje peelingów twarzy

Tarka dla skóry, czyli peeling mechaniczny 

Peeling mechaniczny (nazywany również peelingiem fizycznym) polega na pocieraniu skóry za pomocą małych drobinek, które ścierają martwy naskórek. W peelingach o dobrym, naturalnym składzie będą to naturalne cząstki pochodzące np. z rozdrobnionych pestek owoców, zmielonej kawy lub korund.

Peeling mechaniczny to bardzo pobudzający zabieg, który głęboko oczyszcza i poprawia mikrokrążenie skóry twarzy. Jednak nie jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery. Pocieranie twarzy może podrażnić cerę wrażliwą, nadaktywną czy ze skłonnością do „pajączków”. Wtedy lepiej jest użyć łagodniejszych form peelingu do twarzy.

Delikatne smoothie, czyli peeling enzymatyczny

Enzymatyczne peelingi nie wymagają pocierania twarzy i nie zawierają żadnych drobinek. Martwy naskórek usuwają tu specjalnie substancje o właściwościach złuszczających, czyli właśnie enzymy. Wystarczy, że nałożysz peeling enzymatyczny na twarz, odczekasz, a enzymy rozpuszczą obumarłe komórki i inne zanieczyszczenia.

Skąd pochodzą enzymy wykorzystywane w peelingach? Najczęściej są to enzymy naturalnie występujące w owocach,  np. papaina (z papai), bromelaina (z ananasa) czy ficyna (z fig). W składzie peelingów enzymatycznych znajdziesz też często niacynamid, który reguluje wydzielanie sebum i rozjaśnia przebarwienia. 

Enzymy owocowe dają efekt porównywalny z peelingiem mechanicznym, a są zdecydowanie łagodniejsze dla skóry. Dlatego w domowej pielęgnacji warto sięgnąć właśnie po nie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o niacynamidzie, przeczytaj nasz artykuł Jak stosować niacynamid? Składniki, z którymi warto go łączyć

Plaster miodu, czyli maska peel-off 

Martwy naskórek możesz także usunąć za pomocą specjalnej maski typu peel-off. Taka maska ma gęstą, kleistą konsystencję. Po zastygnięciu tworzy powłokę, do której przyklejają się zanieczyszczenia. Podczas odklejania maseczka peel-off „zabiera” ze sobą brud, nadmiar sebum i obumarły naskórek.

Maski peel-off są bezpieczne, choć sam moment ściągania maseczki może wiązać się z lekkim dyskomfortem. Jeśli masz cerę wrażliwą, wybierz raczej peeling enzymatyczny. 

Profesjonalne uderzenie, czyli peeling chemiczny

Ten peeling polega na usunięciu warstwy naskórka za pomocą specjalnych preparatów chemicznych. Najczęściej w peelingach chemicznych wykorzystywane są kwasy, np. kwas retinowy, pirogronowy, glikolowy, azelainowy czy kwas TCA (triklorooctowy), stąd też często nazywane są peelingami kwasowymi. Peelingi chemiczne mogą złuszczać skórę z różną intensywnością w zależności od rodzaju użytego kwasu oraz jego stężenia. To właśnie ten rodzaj peelingów wykorzystywany jest w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych.

Peeling twarzy – jak często go robić?

Częstotliwość peelingu zależy od rodzaju Twojej cery oraz od rodzaju samego peelingu. Szczegółową instrukcję powinnaś znaleźć na opakowaniu kosmetyku, który wybrałaś. Ogólna zasada mówi, że peeling enzymatyczny można stosować raz w tygodniu, mechaniczny raz na 2-4 tygodnie, a profesjonalny peeling chemiczny co 4-6 tygodni. Najważniejsza zasada to jednak uważnie obserwować swoją cerę i dopasować częstotliwość stosowania peelingu do tego, jak cera reaguje. 

Co stosować po peelingu twarzy?

Skóra po peelingu jest przygotowana na wchłonięcie składników odżywczych. To świetny moment, żeby nałożyć serum, bogaty krem czy maseczkę. Jednocześnie świeży naskórek jest bardziej podatny na działanie promieni UVA i UVB. Jeśli wychodzisz z domu niedługo po peelingu, koniecznie nałóż krem z wyższym filtrem SPF. Pamiętaj także, żeby chronić twarz przed promieniowaniem blue light emitowanym przez słońce i, w mniejszym stopniu, przez ekrany urządzeń elektronicznych. 

Kiedy nie stosować peelingów?

Nie zawsze jest dobry moment, żeby wykonać peeling twarzy, zwłaszcza ten mechaniczny lub chemiczny. Zrezygnuj z peelingu, gdy:

  • Masz trądzik lub wiele wyprysków.
  • Twoja skóra jest podrażniona słońcem lub niedawno przeszła oparzenie słoneczne.
  • Masz otwarte rany, skaleczenia lub inne uszkodzenia skóry.
  • Przechodzisz kuracje lekami, które mogą spowodować nadwrażliwość skóry. 

Najczęstsze pytania o peeling twarzy

Peeling stosować rano czy wieczorem?

Delikatne peelingi enzymatyczne możesz robić zarówno rano, jak i wieczorem. Peelingi kwasami lepiej jest zostawić na wieczór, żeby nie narażać skóry na promieniowanie słońca. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o etapach pielęgnacji cery, przeczytaj nasz artykuł Kolejność nakładania kosmetyków – aplikacja krok po kroku

Czy peeling do twarzy jest dobry?

Oczywiście! To jak podarowanie swojej twarzy nowej skóry – gładszej, rozjaśnionej, jędrniejszej. Peeling bez wątpienia warto wprowadzić do pielęgnacji swojej cery. 

Czy zrobić peeling przed czy po goleniu?

Chcesz zrobić peeling ciała, a jednocześnie planujesz usunięcie włosków nóg? Zrób peeling przed goleniem. Usuniesz martwy naskórek, skóra będzie gładsza, a masaż rozgrzeje skórę i rozszerzy mieszki włosowe. Ogolisz w ten sposób nogi łatwiej i dokładniej.

Peeling do twarzy – sięgnij po fachowe wsparcie

Zawsze dobrym pomysłem jest skorzystanie z konsultacji kosmetyczki lub kosmetologa, którzy ocenią stan Twojej cery i dobiorą właściwy rodzaj peelingu. Pamiętaj, że domowe peelingi (nawet te z zawartością kwasów) mają małe stężenie substancji złuszczających. Jeśli chcesz znacznie rozjaśnić cerę czy pozbyć się zmarszczek, warto zdecydować się na profesjonalne peelingi w gabinecie kosmetycznym. 


Bibliografia

Nasza bestsellerowa kolekcja

SPRAWDŹ

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.