WIELKA PROMOCJA REBRANDINGOWA – RABATY DO -55%

kolejność nakładania kosmetyków, w jakiej kolejnosci aplikowac kosmetyki

Kolejność nakładania kosmetyków – aplikacja krok po kroku

Inwestujesz w dobre, naturalne kosmetyki, bo wiesz, że skład ma znaczenie. Na Twojej półce leżą krem, tonik, żel do mycia, serum, peeling, olejek… Teraz wystarczy użyć tego wszystkiego, a Twoja cera zabłyśnie zdrowiem. Czy naprawdę? Skuteczność codziennej pielęgnacji nie zależy wyłącznie od jakości produktów. Jest jeszcze jeden sekret – kolejność nakładania kosmetyków.

Dlaczego kolejność nakładania kosmetyków jest ważna

Wyobraź sobie, że układasz na półce stosik książek. Na pewno na samym dole ułożysz te najcięższe, a im wyżej, tym sięgniesz po te cieńsze i lżejsze, prawda? Taka kolejność sprawi, że konstrukcja będzie stabilna i trwała. Podobnie jest z wszystkimi kosmetykami, jakie nakładasz na twarz.

Jeśli nałożysz preparaty we właściwej kolejności, będą wzajemnie podtrzymywały i wzmacniały swoje działanie. Zachwiana kolejność może spowodować, że substancje aktywne nie będą miały szans wniknąć w skórę, więc ich dobroczynne właściwości pójdą na marne.

Co więcej, nieprawidłowa kolejność może zaszkodzić Twojej skórze – doprowadzić do przetłuszczania się cery czy rozszerzenia się porów skóry, które staną się bardziej widoczne. Trzeba także pamiętać, że przy niepoprawnej kolejności nakładania kosmetyków ich składniki mogą wejść ze sobą w konflikt i spowodować podrażnienie cery.

Od czego zależy, który kosmetyk powinien być pierwszy

Wróćmy do naszego stosiku książek – najcięższe tomy daliśmy na sam spód. Przy nakładaniu kosmetyków na twarz podczas codziennej pielęgnacji jest… dokładnie na odwrót 😉 Zaczynamy od kosmetyków, które mają najlżejszą formułę, czyli mają w sobie najwięcej wody. Na końcu aplikujemy te najbardziej treściwe.

Kolejnym kryterium oceny czy kolejność nakładania kosmetyków jest prawidłowa jest to, czy kosmetyk działa bardziej nawilżająco i odżywczo czy okluzyjnie. Kosmetyki, które zawierają sporą dawkę takich substancji jak masło shea, olejki roślinne czy wosk pszczeli otulają skórę, żeby woda nie mogła z niej odparować. Dlatego preparaty okluzyjne należy nałożyć na samym końcu.

Etapy nakładania kosmetyków – wersja pełna

W jakiej kolejności nakładać na twarz kosmetyki? Oto schemat, który uwzględnia wszystkie preparaty, jakie możesz zastosować podczas pielęgnacji.

  1. Preparat do usuwania makijażu

Jeśli na twarzy masz makijaż, zacznij od jego starannego usunięcia. Możesz użyć płynu micelarnego, mleczka, olejku, emulsji lub masełka do demakijażu. Ważne, żeby kosmetyk dobrze rozpuścił nawet wodoodporny makijaż. Wtedy nie musisz nadmiernie pocierać twarzy, co może spowodować podrażnienie cery.

Jeśli masz wrażliwe oczy albo nosisz szkła kontaktowe, na tym etapie przyda się dodatkowo preparat do demakijażu oczu, który ma wyjątkowo łagodny skład.

kolejność nakładania kosmetyków oczyszczanie
Pielęgnację zacznij od oczyszczania cery
  1. Preparat do mycia twarzy

Po demakijażu możesz zastosować delikatny środek myjący, który domknie etap oczyszczania – żel lub piankę. Dzięki temu usuniesz resztki cięższego preparatu do demakijażu, a także ostatnie zanieczyszczenia.

Czy na etapie demakijażu i mycia twarzy można użyć jednego preparatu? Jak najbardziej. Są kosmetyki, które doskonale usuwają makijaż (także oczu), a zarazem myją cerę, więc nie musisz używać dwóch odrębnych kosmetyków. Takim kosmetykiem jest nawilżający żel do mycia i demakijażu twarzy i oczu medeine, który nie tylko usuwa makijaż i brud, ale już na tym etapie silnie nawilża cerę. Dzięki temu nie powoduje po myciu ściągania skóry. Jego skład jest tak delikatny, że z powodzeniem można go też stosować do demakijażu oczu.

  1. Tonik/hydrolat

Kolejnym krokiem jest tonizowanie, które przywraca prawidłowy poziom pH skórze twarzy. Często tonik jest pomijany w pielęgnacji, a to duży błąd! Skóra o prawidłowym pH lepiej wchłania składniki aktywne kosmetyków. Poza tym tonik sprzyja nawilżeniu cery, np. tonik nawilżający medeine ma w składzie izomerat sacharydowy, który wiąże cząsteczki wody w komórkach naskórka.

Zamiast toniku możesz na tym etapie użyć także delikatniejszych hydrolatów kwiatowych.

  1. Peeling

Jeśli chcesz użyć preparatu, który usunie martwy naskórek, to właśnie w tym momencie. Skóra została oczyszczona i stonizowana, więc substancja złuszczająca ma bezpośredni dostęp do naskórka.

Oczywiście ten etap nie należy do codziennej pielęgnacji. Częstotliwość używania preparatów złuszczających dostosuj do rodzaju cery i siły samego preparatu. Na pewno peelingów enzymatycznych, które delikatnie rozpuszczają martwe komórki naskórka, możesz używać częściej niż peelingów mechanicznych. Te ostatnie mają drobinki, które „szorują” po twarzy i ścierają martwy naskórek, więc działają intensywnie.

Serum nakładaj przed kremem
  1. Maska/serum

Peeling toruje wolną drogę substancjom odżywczym. To dobra chwila na nałożenie kosmetyku, który dostarczy skoncentrowanej dawki składników aktywnych.

Może to być maska dopasowana do potrzeb cery. Maseczkę zazwyczaj zmywa się po zastosowaniu. Te lżejsze można pozostawić do całkowitego wchłonięcia.

Natomiast częściej (co 2-3 dzień lub nawet codziennie) zdecyduj się na nałożenie serum do twarzy. Zwłaszcza jeśli Twoja cera potrzebuje nawilżenia czy ujędrnienia. Hydrożelowe serum z kwasem hialuronowym medeine zapewnia i jedno, i drugie. Kwas hialuronowy nawilża, a wyciąg z liści zielonej herbaty walczy z wolnymi rodnikami, opóźniając efekty starzenia.

  1. Krem pod oczy

Zanim nałożysz krem pielęgnacyjny na całą twarz, zastosuj najpierw krem pod oczy. Dlaczego? Krem pod oczy ma lżejszą konsystencję. Jeśli nałożysz go na krem do twarzy, nie dotrze do skóry.

Ten etap nie jest obowiązkowy. Jednak krem pod oczy często ma w składzie substancje, które wspomagają cyrkulację krwi i niwelują cienie oraz podpuchnięcia. Jeśli nie wiesz, jak go właściwie aplikować, zajrzyj do naszego przewodnika o prawidłowym nakładaniu kremu pod oczy.

Skóra pod oczami jest także wrażliwa, więc warto zastąpić silnie wygładzające składniki kremu do twarzy delikatniejszym odpowiednikiem. Tak jak w kremie pod oczy medeine, gdzie zamiast retinolu znajdziesz napinający skórę wyciąg z alg.

  1. Krem nawilżający

Po toniku, serum i kremie pod oczy czas na krem nawilżający. To obowiązkowy etap codziennej pielęgnacji. Nawilżenie jest potrzebne każdej cerze, nie tylko suchej czy odwodnionej. Krem o dobrym, naturalnym składzie działa zresztą wszechstronnie – nie tylko nawilża, ale także odżywia, wygładza cerę, a nawet niweluje skutki promieniowania HEV. Te wszystkie zalety łączy właśnie nawilżający krem anti-blue light medeine.

  1. Olej 

W końcu pora na okluzję. Żeby wzmocnić działanie poprzednich etapów pielęgnacji, możesz zastosować olejek do twarzy. Olejek nawilży skórę i zabezpieczy ją przed utratą wody. Jednak olejek możesz także dodać do kremu do twarzy jako dodatkowy składnik lub nałożyć go tuż po serum, pomijając wówczas krem.

  1. Krem z filtrem SPF

Jeśli chcesz zastosować na twarz mocniejszą ochronę przeciwsłoneczną, zdecydowanie powinien być to ostatni etap pielęgnacji. Wtedy składniki kremu będą mogły odbić promienie UV i zapewnić bezpieczeństwo cerze.

Kolejność nakładanie kosmetyków – wersja minimum

To, jakie kosmetyki nałożysz na twarz, zależy oczywiście od potrzeb cery, momentu dnia oraz możliwości czasowych. Trudno zawsze realizować pielęgnację w rozbudowanej wersji. Niekiedy jest to wręcz niewskazane. Im masz wrażliwszą cerę, tym mniej kosmetyków powinnaś nakładać, żeby uniknąć niepożądanych reakcji. Więcej kosmetyków to także większe ryzyko zapchania porów.

Natomiast są kosmetyki, które należy stosować codziennie:

  1. Preparat do oczyszczenia cery
  2. Tonik lub hydrolat
  3. Krem nawilżający
  4. Krem z filtrem SPF (przy porannej pielęgnacji).

To niezbędne minimum, które utrzyma Twoją cerę w dobrej kondycji. 

Wszystkie ceny niższe do -55%

Zmieniamy opakowania, obniżamy ceny!

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.