WIELKA PROMOCJA REBRANDINGOWA – RABATY DO -55%

jak stosować serum do twarzy? aplikacja serum na twarz

Jak stosować serum do twarzy? Dowiedz się, jak i kiedy stosować serum idealne dla Twojej skóry

Tyle słyszałaś o wspaniałych efektach stosowania serum do twarzy. Postanawiasz więc włączyć je do swojej codziennej pielęgnacji. Ale… po jakie serum sięgnąć? Czy stosować je codziennie? Raczej rano czy wieczorem? I czy można stosować kilka serum jednocześnie? Jeśli masz takie wątpliwości, z tego przewodnika dowiesz się, jak stosować serum do twarzy i dlaczego warto to robić. 

Co to jest serum do twarzy? 

Serum to kosmetyk do zadań bojowych – kiedy Twoja skóra wymaga szczególnie aktywnej pielęgnacji – nawilżenia, ujędrnienia czy rozjaśnienia – sięgnij właśnie po serum. Dlaczego? Serum zawiera w sobie większe stężenie składników aktywnych niż inne specyfiki do twarzy, np. kremy. Serum zawiera zazwyczaj ekstrakty roślinne, wody kwiatowe, oleje i cenne witaminy.

Do tego serum ma specyficzną strukturę. Może być zupełnie płynne (serum wodne lub wodno-olejowe), przybrać postać lekkiej zawiesiny (serum wodno-żelowe) lub nawet emulsji. Dzięki lekkiej strukturze doskonale przenika w głąb skóry i stymuluje procesy regeneracyjne. 

Wynalazek serum do twarzy przypisuje się Francuzom. To oni zaczęli stosować ten kosmetyk w pielęgnacji skóry. Pierwotnie był zarezerwowany tylko dla profesjonalnej pielęgnacji w salonach kosmetycznych, ale serum szybko podbiło codzienną pielęgnację w domu.

Jak działa serum?

Skoncentrowana dawka składników aktywnych oraz lekka konsystencja powodują, że serum jest w stanie znacznie poprawić kondycję skóry. I to w krótkim czasie. 

Każde ma składnik aktywny, który stanowi jego bazę i to właśnie od niego zależy główne działanie kosmetyku:

  • Serum nawilżające pomaga wiązać cząsteczki wody w komórkach naskórka.
  • Serum ujędrniające/przeciwzmarszczkowe ma działanie anty-aging. Walczy z nadmiarem wolnych rodników, poprawia elastyczność skóry, wypełnia bruzdy i zmarszczki. 
  • Serum witaminowe odżywia skórę i wspomaga procesy naprawcze w skórze.
  • Serum rozjaśniające zmniejsza przebarwienia na skórze, wyrównuje koloryt. 
  • Serum normalizujące reguluje pracę gruczołów łojowych i produkcję sebum, matuje skórę.
  • Serum kojące łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. 
  • Serum złuszczające wspomaga usuwanie martwego naskórka.

Polecamy Ci również ten artykuł: Najlepsze serum do twarzy – te składniki sprawią, że Twoja cera zachwyci wyglądem.

Jak stosować serum do twarzy?

Jesteś ciekawa, jak się używa serum do twarzy? To kosmetyk, który wymaga dość szczególnego stosowania. Warto pamiętać o paru zasadach, żeby wydobyć z niego maksimum korzyści. 

Jak przygotować twarz do nałożenia serum?

Zanim nałożysz serum, dobrze oczyść twarz. Dzięki temu składniki kosmetyku łatwiej przenikną w głąb naskórka. Zrób więc demakijaż i umyj twarz delikatną emulsją, pianką, żelem lub płynem micelarnym – w zależności od tego, jaki preparat służy Twojej cerze. 

Przed nałożeniem serum możesz także wykonać peeling twarzy i nałożyć maseczkę. Takie głębsze oczyszczanie i odżywianie możesz wykonać raz na jakiś czas przy pełnym rytuale pielęgnacyjnym twarzy.

Zwilż twarz tonikiem. Tonik przywróci prawidłowe pH skóry i zmiękczy ją. To także wzmocni działanie aktywnych składników serum.

Jak nakładać serum na twarz?

Serum to kosmetyk silnie skoncentrowany, nie potrzeba go więc wiele. Zazwyczaj wystarczy parę kropli. Opakowania zazwyczaj zawierają pipetkę, którą odmierzysz precyzyjnie ilość preparatu. 

Jeśli serum ma bardzo lekką postać, możesz pipetką nałożyć po jednej kropli na czoło, policzki, nos i brodę. Jeśli jest nieco gęstsze, najpierw nałóż je na dłonie i lekko potrzyj, żeby rozgrzać kosmetyk.

Przy nakładaniu serum na twarz warto poświecić czas na delikatny masaż opuszkami palców. Masaż pobudzi naskórek do wchłonięcia preparatu, a Tobie da chwilę relaksu. Na koniec możesz delikatnie wklepać serum w skórę. 

Najpierw serum czy krem? 

Serum nie zastępuje kremu do twarzy, a jedynie uzupełnia jego działanie. Dlatego na pytanie, czy najpierw serum czy krem, odpowiedź brzmi – SERUM. Nałóż je na twarz, odczekaj parę minut, aż całkowicie się wchłonie i użyj na koniec kremu do twarzy. 

Serum na bazie wody błyskawicznie wchłania się w skórę, ale także bardzo szybko z niej odparowuje. Bez warstwy ochronnej szybko zniknie, a składniki aktywne nie będą miały szansy zadziałać. Dlatego właśnie należy zabezpieczyć serum kremem. 

Zajrzyj tutaj jeśli masz więcej wątpliwości jaka powinna być kolejność nakładania kosmetyków.

Czy można używać serum bez kremu?

Serum żelowe lub w postaci emulsji mają bardziej zwartą konsystencję i dłużej utrzymują się na skórze. Jeśli więc nie czujesz po nałożeniu uczucia suchości – możesz zrezygnować z kremu. Najczęściej zdarza się tak u posiadaczek cery tłustej, która naturalnie produkuje dużo sebum.

Uwaga! Serum nie zawiera filtrów UV, więc nie zapewni skórze ochrony przed promieniowaniem słońca. Nie zabezpieczy też przed zanieczyszczeniami czy niską temperaturą w zimie. Dlatego nałożenie kremu do twarzy jest konieczne zawsze rano przed wyjściem z domu.

Jak często nakładać serum?

Czy serum do twarzy można stosować codziennie? Wszystko zależy od tego, jakie aktywne składniki zawiera, oraz jak je toleruje Twoja skóra. Z powodu wyższego stężenia substancji aktywnych w tego rodzaju kosmetyku, zawsze lepiej jest użyć nowego preparatu 2-3 razy w tygodniu. Jeśli cera dobrze zareaguje na serum, można zwiększyć częstotliwość. Przeczytaj także sposób aplikacji podany przez producenta na opakowaniu. Jego zalecenia jak używać serum na twarz, będą najtrafniejszą instrukcją.

Szczególnie trzeba uważać na sera, które zawierają kwasy złuszczające. Mogą one podrażnić skórę. Ten typ serum używa się jesienią i zimą, ponieważ skóra złuszczana kwasami jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. 

Jeśli obawiasz się, że serum będzie dla Ciebie zbyt mocne, możesz zmieszać 2-3 krople kosmetyku z porcją kremu. Wtedy nie zadziała bezpośrednio na Twoją cerę. Jeśli zmieszasz serum z kremem i nałożysz grubszą warstwę na noc, otrzymasz w ten sposób także odżywczą maseczkę.

Kiedy zacząć stosować serum?

Serum najlepiej zacząć stosować w momencie, gdy skóra zaczyna coraz słabiej radzić sobie z regeneracją, a staje się to już około 25 roku życia. To wtedy warto sięgnąć po specyfik typu anty-aging do twarzy. Jednak serum można zacząć stosować także przed 25 rokiem życia. Zwłaszcza to, którego funkcją jest nawilżenie cery.

Podstawową zasadą jest jednak to, że serum należy dobrać do potrzeb skóry, a nie wieku.

Jak dobrać odpowiednie serum?

Serum działa silnie, więc trzeba je dobrać do cery umiejętniej niż inne preparaty pielęgnacyjne. Jakie serum pomoże na określone problemy skóry?

Serum dla skóry normalnej

Taka cera to rzadkość. Jeśli jednak nie masz większych problemów z cerą, to wybierz serum nawilżające lub witaminowe, żeby utrzymać właściwy poziom wilgoci w skórze i odżywić ją. Możesz wybierać sera o lekkiej, wodnej lub wodno-oleistej strukturze.  

Serum dla suchej i przesuszonej

Tu sprawdzi się serum nawilżające, którego podstawę stanowi kwas hialuronowy. Często jest on łączny z kwasem glikolowym, który wspiera odnowę naskórka, oraz witaminą E, która łagodzi podrażnienia i poprawia elastyczność skóry. W serach do cery suchej szukaj także gliceryny czy mocznika.

Serum dla cery ze skłonnością do zmarszczek

Gdy chcesz powalczyć ze zmarszczkami (np. z powodu wieku lub braku nawilżenia), sięgnij po serum z retinolem oraz składnikami antyoksydacyjnymi – witaminą C i koenzymem Q10. W serum do cery ze zmarszczkami nie może też zabraknąć peptydów. Pobudzają one produkcję kolagenu i elastyny, które podtrzymują jędrność skóry. 

Serum do cery tłustej i z trądzikiem

Dla osób z takimi problemami sprawdzi się także serum z retinolem i witaminą C. Towarzyszyć im może kwas salicylowy, który odblokowuje pory i reguluje produkcję sebum. To dość silny kwas, więc stosuj go ostrożnie i tylko na noc. 

Cera z przebarwieniami

Nadmiar słońca, wiek lub po prostu genetyka mogą spowodować zaburzenia w produkcji melaniny, a więc nierównomierny koloryt i plamy na skórze. Serum z witaminą C, kwasem ferulowym czy z arbutyną pomoże rozjaśnić cerę i odzyskać równomierny koloryt. Walkę z przebarwieniami wspierają także kosmetyki złuszczające z kwasami AHA i BHA. 

Czym można jednocześnie stosować kilka serum?

Choć serum to silny preparat, możesz stosować kilka rodzajów, a nawet nakładać więcej niż jedno serum jednocześnie. Jednak trzeba robić to rozsądnie. Przede wszystkim wybierz sera, które uzupełniają swoje działanie. Przykładowo rano możesz użyć lekkiego serum nawilżającego, a wieczorem serum z witaminami czy składnikami złuszczającymi. 

Jeśli chcesz zaaplikować dwa rodzaje serum jednocześnie, pamiętaj, że pewnych substancji aktywnych nie należy ze sobą łączyć. 

Jakich serum do twarzy nie należy ze sobą łączyć?

Nie łącz ze sobą w jednej aplikacji serum z kwasem askorbinowym (podstawowa forma witaminy C) oraz serum, które zawiera niacynamid (witaminę B3) oraz retinol. Te składniki wzajemnie osłabiają swoje działanie. 

Uważaj także na połączenie dwóch serum zawierających retinol oraz kwasy złuszczające (zwłaszcza glikolowy i salicylowy). To połączenie może za bardzo pobudzić złuszczanie naskórka i wywołać podrażnienie cery.  

Zawsze bezpiecznym wyjściem jest używanie na raz tylko jednego serum. Proporcje składników aktywnych w serum są tak dobrane, żeby zminimalizować ryzyko niepożądanych reakcji. 

Dlaczego warto stosować serum – podsumowanie

Zalety stosowania serum są bezdyskusyjne. Pielęgnuje ono cerę z siłą, której nie dorówna żaden krem. Dlatego warto włączyć je do codziennej pielęgnacji. 

Jednak dużą rolę odgrywa to, jakie składniki ma kosmetyk i jak zostały one ze sobą połączone. Szukaj przede wszystkim naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Nie bez znaczenia jest także struktura serum.

Jakie serum na pewno nie zawiedzie Twojej cery?

Polecamy nawilżające serum z kwasem hialuronowym medeine. Nadaliśmy mu postać przejrzystego hydrożelu, który pozwala na równomierną aplikację i głęboko wnika w skórę. Oprócz kwasu hialuronowego w serum znajdziesz propanediol, który zapobiega odparowaniu wody z naskórka. Dodatek wyciągu z liści zielonej herbaty opóźnia starzenie się skóry, a ekstrakt z prawoślazu i panthenol łagodzą podrażnienia.

Wszystkie ceny niższe do -55%

Zmieniamy opakowania, obniżamy ceny!

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.