SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ

Gliceryna

Czym jest gliceryna

Glycerin, glicerol, propano-1,2,3-triol – pod takimi właśnie nazwami występuje w składzie INCI gliceryna, czyli związek chemiczny należący do alkoholi trójwodotlenowych. Jest substancją organiczną. W kosmetykach stosuje się głównie gliceryną pozyskiwaną z roślin, np. z oleju kokosowego, rzepakowego, soi, trzciny cukrowej czy syropu kukurydzianego. 

Glicerynę można także pozyskać z tkanek zwierzęcych oraz w sposób syntetyczny. Gliceryna zwierzęca oraz syntetyczna w niczym nie różnią się składem od roślinnej i ludzki organizm traktuje je w taki sam sposób. Jednak w składzie kosmetyków naturalnych powinna występować jedynie gliceryna roślinna. Dlatego warto zapytać producenta kosmetyków, skąd pochodzi surowiec zastosowany w składzie preparatu.

Jak działa gliceryna 

Gliceryna jest niezwykle popularnym składnikiem kosmetyków. Według statystyk portalu CosmeticsInfo.org(1) jest trzecim najczęściej używanym składnikiem w kosmetykach (po wodzie i substancjach zapachowych). Skąd wynika taka popularność gliceryny?

  • Ma świetne właściwości hydrofilowe – cząstki gliceryny potrafią przeniknąć warstwę rogową skóry i przetransportować w jej głąb cząsteczki wody. Dzięki temu dba o nawilżenie skóry, sprawia, że staje się jędrna i miękka. 
  • Wiąże cząsteczki wody w komórkach skóry – gliceryna przeciwdziała parowaniu wody z naskórka, co pomaga zatrzymać wodę w głębszych warstwach skóry. 
  • Wzmacnia działanie kosmetyków – gliceryna pomaga transportować w głąb skóry substancje aktywne zawarte w produktach do pielęgnacji. W kosmetykach nawilżających często łączy się glicerynę z kwasem hialuronowym, dzięki czemu kosmetyk nawilża skórę nawet do 24 godzin. 
  • Przedłuża trwałość kosmetyków – surowiec ten ma właściwości konserwujące. Zapobiega wysychaniu kosmetyków i sprawia, że wolniej rozwijają się drobnoustroje.
  • Jest nieszkodliwa dla środowiska – jest substancja w zupełności biodegradowalną. Po przedostaniu się do środowiska nie jest toksyczna dla wód czy gleby.

Czy gliceryna może zaszkodzić skórze

Gliceryna jest dobrze przebadanym składnikiem kosmetyków. Już w starożytnym Egipcie stosowano ją jako środek nawilżający i łagodzący. W kosmetyce została po raz pierwszy zastosowana jeszcze w XIX wieku. Wiele badań naukowych potwierdza pozytywny wpływ gliceryny na skórę i zaleca jej stosowanie nawet w przypadku skóry przesuszonej, trądzikowej, atopowej czy z łuszczycą.

Jednak każdy składnik kosmetyku może wywołać reakcję alergiczną oraz zaszkodzić skórze, jeśli jest stosowana w nieodpowiednim stężeniu. Gliceryna w stężeniu powyżej 25% zyskuje właściwości odkażające i wysuszające, więc może wtedy podrażnić skórę przesuszoną czy wrażliwą. 

Często słyszy się, że gliceryna zapycha pory skóry. Niezupełnie tak jest. Surowiec ten nie ma właściwości komadogennych – nie powoduje nadprodukcji sebum. Jednak w dużych stężeniach tworzy na skórze grubą warstwę okluzyjną, co utrudnia dopływ tlenu do skóry i może powodować nasilenie stanów zapalnych. W przypadku cery trądzikowej należy więc używać preparatów, gdzie stężenie gliceryny jest niskie. 

Kosmetyki z gliceryną

Dbać z miłością o nawilżenie każdej cery – oto misja naszej serii medeine {home} office ready. Dlatego znajdziesz w ich składzie glicerynę – w 100% naturalną i pochodzącą wyłącznie z tłuszczów roślinnych. Glicerynę połączyliśmy z wieloma składnikami, które nawilżają, zmiękczają i wygładzają skórę.

nawilżający krem do twarzy z gliceryną

Nawilżający krem anti-blue light, 50 ml

Gliceryna w tym kremie łączy się z silnie nawilżającym izomeratem sacharydowym oraz kwasem hialuronowym. Krem także chroni skórę przed promieniowaniem UVA,UVB oraz promieniowaniem blue light

serum gliceryna i kwas hialuronowy

Hydrożelowe serum z kwasem hialuronowym, 30 ml

Serum hialuronowe z gliceryną to kosmetyk dla skóry potrzebującej uderzeniowej dawki nawilżenia i ujędrnienia. Ma w składzie glicerynę, kwas hialuronowy i propanediol zatrzymujący wodę w naskórku. Do tego zielona herbata działa antyoksydacyjnie, a witamina B5 łagodzi podrażnienia.

Nawilżający krem pod oczy z efektem wygładzenia, 30 ml

Nawilżający krem pod oczy to kosmetyk, który „rozumie” jak delikatna jest skóra wokół oczu. Nawilżającą glicerynę połączyliśmy w nim z wyciągiem z zielononiebieskiej algi. Działa on podobnie do retinolu, ale jest znacznie delikatniejszy. Skład uzupełniają rozjaśniająca witamina C, pobudzający produkcję kolagenu ekstrakt z cebulek krokusa i otulający olejek kameliowy.

Zestaw Delikatne Oczyszczanie (żel + tonik)

Dwa kosmetyki do delikatnego oczyszczania twarzy. Pierwszy krok to żel, którym zmyjesz nie tylko brud, ale również makijaż. Łagodny, ale niezwykle skuteczny. Drugi – to tonik, który poza nawilżeniem, da ci poczucie odświeżenia.

Obydwa kosmetyki są w eleganckich szklanych butelkach!


Bibliografia

  • (1) cosmeticsinfo.org
  • Lillian C. Becker, Wilma F. Bergfeld, et al. Safety Assessment of Glycerin as Used in Cosmetics [personalcarecouncil.org]
  • Glycerine: an overview, The Soap and Detergent Association, 1990 [SDA]
  • Massimo Milani, Adele Sparavigna The 24-hour skin hydration and barrier function effects of a hyaluronic 1%, glycerin 5%… Clin Cosmet Investig Dermatol. 2017; 10: 311–315.
Nasza bestsellerowa kolekcja

SPRAWDŹ

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.