WIELKA PROMOCJA REBRANDINGOWA – RABATY DO -55%

retinoidy, pielęgnacja przy retinoidach, pielęgnacją przy retinolu

Praktyczny przewodnik po retinoidach. Dowiesz się, czym są retinoidy i jak je stosować

Retinoidy w kosmetykach potrafią zdziałać cuda – wygładzają (nawet głębokie!) zmarszczki, usuwają przebarwienia i zwalczają trądzik. Jednak nie ma róży bez kolców. Nieumiejętnie dobrane i stosowane retinoidy mogą podrażnić skórę. Dowiedz się więc, jaki typ retinoidów wybrać i jak dbać o cerę podczas kuracji retinoidami.

Retinoidy – co to jest

Retinoidy to pochodne witaminy A. Nasz organizm potrzebuje tych substancji do prawidłowego działania. Retinoidy wspomagają m.in. dobre widzenie, namnażanie i regenerację komórek, silne kości oraz układ odpornościowy.

Niestety organizm nie potrafi sam z siebie wyprodukować retinoidów. Niezbędne składniki musimy dostarczyć mu w jedzeniu. Bogatym źródłem retinoidów są pokarmy roślinne, które zawierają beta-karoten – marchewka, szpinak, brokuły czy dynia. Z kolei mięso, ryby oraz mleko dostarczają organizmowi estry retinylowe.

Retinoidów możemy także dostarczyć naszemu ciału z zewnątrz za pomocą kosmetyków, które zawierają takie substancje jak retinol czy retinal.

Jak retinoidy działają na skórę 

Retinoidy biorą udział w prawidłowym rozwoju komórek nabłonka. I to właśnie ta funkcja szczególnie interesuje kosmetologię. Retinoidy złuszczają zrogowaciały naskórek i przyśpieszają jego odnowę. Dzięki temu okazują się niezwykle skuteczne nie tylko jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych, ale także w leczeniu chorób skóry.

Co daje stosowanie retinoidów? Retinoidy:

  • Łagodzą trądzik i stany zapalne. Złuszczając naskórek, regulują produkcję sebum i odblokowują pory.
  • Utrzymują nawilżenie skóry. Wzmacniają barierę hydrolipidową, która ogranicza odparowanie wody z naskórka.
  • Dbają o napięcie i elastyczność skóry. Stymulują produkcję kolagenu i elastyny – białek, które podtrzymują strukturę skóry.  
  • Odżywiają skórę. Pobudzają powstawanie nowych naczyń krwionośnych, które dotleniają skórę i doprowadzają substancje odżywcze.
  • Spowalniają starzenie się skóry. Likwidują nadmierną ilość wolnych rodników, które przyśpieszają degenerację zdrowych komórek skóry. 
  • Wyrównują koloryt. Regulują produkcję melaniny w komórkach skóry i przywracają cerze równomierny koloryt. 
  • Rozjaśniają sińce pod oczami. Zagęszczają skórę, co powoduje, że płytko położone naczynia krwionośne w okolicy oczu stają się mniej widoczne. 

Warto wiedzieć, że retinoidy (zwłaszcza retinol) są jednym z najlepiej przebadanych składników używanych w kosmetykach. Udowodniono, że retinoidy są w stanie przeniknąć barierę naskórka i przeniknąć w głębokie warstwy skóry, aby stymulować działanie komórek.  

Retinol a retinal – czym się różnią

Retinoidy to tak naprawdę cała gama substancji. Najaktywniejszą postacią jest kwas retinowy (tretynoina). Jego budowa jest najbardziej zbliżona do pierwotnej witaminy A. Kwas retinowy przynosi spektakularne efekty, ale może też mocno podrażnić skórę. Dlatego powinien być stosowany jedynie w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych oraz w lekach na receptę. 

W kosmetykach powszechnie dostępnych spotkasz przede wszystkim trzy formy retinoidów – retinol, retinal oraz estry retinylu. Aby te substancje zadziałały, komórki skóry muszą je najpierw zmetabolizować do formy czystego kwasu retinowego. Dlatego ich działanie jest wolniejsze.

Czym różni się od siebie działanie estrów retinylu, retinolu i retynalu?

Estry retinylu 

Estry działają najłagodniej. Rzadko wywołują podrażnienia, dlatego mogą je spokojnie stosować nawet osoby o delikatnej, reaktywnej cerze. W składzie INCI znajdziesz je pod takimi nazwami jak: Retinyl Acetate, Retinyl Palmitate, Retinyl Linoleate.

Retinol 

Działa silniej niż estry retinylu, ale może podrażnić skórę i przesuszyć ją, czego objawem jest łuszczenie się naskórka. Jednak to właśnie retinol jest obecnie najczęstszą formą stosowaną w kosmetykach anty-aging. W składzie INCI występuje jako Retinol, Hydrogenated Retinol.

Zanim sięgniesz po kosmetyki z retinolem, koniecznie przeczytaj ten artykuł: 5 (prostych!) zasad jak stosować retinol i uniknąć podrażnień

Retinal 

Ma najkrótszą drogę, żeby stać się w skórze aktywnym kwasem retinowym. Działa nieco silniej niż retinol, ale dzięki temu można go stosować w mniejszych dawkach, więc ostatecznie wywołuje mniej podrażnień. Można go stosować w domowej pielęgnacji przy cerze trądzikowej czy delikatnej, która słabo toleruje retinol. Retinal w składzie INCI to po prostu Retinal.

Jak zacząć stosować retinoidy

Jeśli chcesz sięgnąć po kosmetyki z retinolem lub retinalem, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Krem czy serum z retinoidami wprowadzaj stopniowo i uważnie obserwuj, jak reaguje Twoja skóra. W ogólnodostępnych kosmetykach stężenie retinoidów jest niskie, jednak wiele zależy od kondycji Twojej cery. 

Oto kilka porad, które pozwolą Ci wystartować z retinoidami:

  • Zacznij od stosowania kosmetyków z retinoidami co 4-5 dni. Jeśli nie zauważysz podrażnień, możesz po paru aplikacjach aplikować retinoidy co 3-4 dni, a potem co drugi dzień.
  • Na początku kuracji retinoidami odstaw inne kosmetyki, które mają silne działanie (np. z kwasami owocowymi czy witaminą C). Po paru tygodniach możesz do nich wrócić i stosować wymiennie z retinoidami pod warunkiem, że Twoja skóra dobrze toleruje takie połączenie. 
  • Kurację retinoidami najlepiej stosować na noc, ponieważ retinol powoduje zwiększoną wrażliwość na promieniowanie słoneczne. Jeśli kosmetyk dopuszcza stosowanie go na dzień, zacznij go używać najlepiej późną jesienią lub zimą. Zawsze pamiętaj o nałożeniu na dzień kremu z filtrem SPF.

Jak pielęgnować cerę podczas kuracji retinoidami

Cera przy retinoidach wymaga uważnej pielęgnacji. I to na każdym etapie.

Oczyszczanie 

Przed nałożeniem kremu z retinoidami oczyść starannie skórę – usuń makijaż, zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Jednak preparaty do oczyszczania nie mogą podrażnić cery. Postaw więc na łagodne żele czy pianki do demakijażu. 

Retinol wysusza skórę, więc już na etapie oczyszczania sięgnij po kosmetyki, które nie naruszają warstwy hydrolipidowej. Nasz żel do mycia i demakijażu twarzy i oczu zawiera ekstrakt z liści aloesu i z brokułu, który nawilża cerę podczas mycia, więc nie powoduje suchości i ściągania.

Nawilżanie

Retinol – zwłaszcza na początku stosowania – może przesuszyć cerę. Jeśli masz cerę wrażliwą, przed nałożeniem retinoidu możesz zaaplikować sprawdzony krem nawilżający. Możesz także wymieszać ze sobą krem z retinolem i krem nawilżający.

Polecamy szczególnie preparaty z kwasem hialuronowym. Znajdziesz go jako główny składnik w naszym hydrożelowym serum nawilżającym oraz kremie anti-blue light. Serum zawiera także ekstrakt z korzenia prawoślazu lekarskiego, który tworzy na powierzchni skóry ochronną warstwę zapobiegającą utracie wilgoci. Z kolei krem wzbogaciliśmy roślinnym izomeratem sacharydowym, który pomaga wiązać komórkom skóry cząsteczki wody.

Pielęgnacja oczu

Przy kuracji retinoidami wyjątkowo wrażliwa może okazać się skóra wokół oczu. Co zrobić, jeśli ten obszar Twojej cery nie toleruje retinolu czy retinalu? Rozwiązaniem jest zastosowanie kosmetyku, który wykorzystuje ekstrakt z niebieskich alg zwany „naturalnym retinolem”. Tak jak w naszym nawilżającym kremie pod oczy z efektem wygładzenia. Niebieskie algi napinają skórę wokół oczu i wygładzają zmarszczki, ale nie powodują podrażnień czy suchości. 

Retinoidy – moc, nad którą trzeba panować

Na koniec 3 najważniejsze rzeczy, jakie musisz zapamiętać o retinoidach, żeby stosować je bezpiecznie.

  1. Retinoidy działają z różną siłą – dobierz taką odmianę, która pomaga Twojej skórze, ale jej nie podrażnia.
  2. Stosowanie retinoidów wymaga pielęgnacji, która przede wszystkim nawilży skórę oraz chroni ją przed słońcem.
  3. Jeśli zdecydujesz się na kurację wyższymi stężeniami retinolu, retinalu czy kurację kwasem retinolowym, zrób to pod kontrolą kosmetologa lub dermatologa.

Polecamy również artykuł: Jak stosować niacynamid? Składniki, z którymi warto go łączyć.

Wszystkie ceny niższe do -55%

Zmieniamy opakowania, obniżamy ceny!

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.