

SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ
Poszarzała, zmęczona, o nierównym kolorycie – na pewno nie chcesz oglądać w lustrze takiej cery. Niestety smog, przemęczenie czy nadmiar słońca wystarczą, żeby Twoją skórę dopadły problemy. Co wtedy robić? Sięgnij po serum rozświetlające do twarzy. Ten kosmetyk potrafi zdziałać cuda! A my podpowiemy Ci, jak wybrać i jak stosować serum rozświetlające.
Serum to specjalny kosmetyk, który zawiera skoncentrowaną dawkę substancji aktywnych. Ich duża ilość sprawia, że serum działa silniej niż krem czy emulsja do twarzy.
Uwaga! Serum ma tak bogaty, skoncentrowany skład, że wystarczy nałożyć go kroplę lub dwie. Większa ilość, nie spowoduje, że serum zadziała skuteczniej. Wprost przeciwnie – może przeciążyć cerę i wywołać podrażnienia.
Jednym z rodzajów serum jest serum rozświetlające do twarzy. Zadaniem takiego serum jest przede wszystkim rozjaśnić i wyrównać koloryt cery. Dlatego tego rodzaju kosmetyk to obowiązkowy etap pielęgnacji, jeśli:
Pod hasłem „rozświetlenie cery” tak naprawdę kryje się szereg korzyści, bo na promienną cerę składa się przecież więcej czynników niż brak przebarwień.
Jakiego działania możesz oczekiwać od bohatera tego tekstu? Te efekty wymieniane są najczęściej w opisach działania:
Bazą serum rozświetlającego do twarzy jest najczęściej witamina C. Hamuje ona aktywność tyrozynazy – enzymu, który odpowiada za produkcję melaniny w skórze. Witamina C powoduje, że w skórze nie odkłada się nadmiar melaniny, dlatego regularna aplikacja serum może stopniowo wyrównać koloryt skóry. Do tego witamina C wspiera procesy odnowy naskórka – delikatnie złuszcza martwe komórki, dzięki czemu odsłania zdrowy, jasny naskórek.
Witamina C szybko się utlenia w obecności powietrza i światła. Dlatego w serum używa się stabilnej formy witaminy C – kwasu askorbinowego. Zwróć też uwagę, czy serum z witaminą C jest zawarte w buteleczce z ciemnego szkła.
W serum rozświetlającym można często spotkać także kwas kojowy oraz kwas azelainowy, które działają podobnie jak witamina C – regulują produkcję melatoniny, rozjaśniają przebarwienia i delikatnie peelingują.
Poza tym w serum rozświetlającym powinny się znaleźć :
Polecamy Ci również do przeczytania: Najlepsze serum do twarzy – te składniki sprawią, ze twoja cera zachwyci wyglądem.
Skład serum rozświetlającego jest często wzbogacany substancjami, które ujędrniają i wygładzają cerę. Jeśli skóra jest wiotka, tworzą się zmarszczki i bruzdy, które załamują światło, a na twarzy powstają cienie. Dlatego serum rozświetlające powinno także działać przecwizmarszczkowo.
Już sama witamina C, kwas kojowy czy azelainowy mają działanie wygładzające. Wzmacniają produkcję kolagenu, który podtrzymuje gęstość skóry, a także obniżają ilość wolnych rodników przyspieszających starzenie się skóry. Jednak w składzie serum rozświetlającego poszukaj także następujących substancji:
Jeśli używasz serum z kwasem askorbinowym (witaminą C), nie łącz go w jednej aplikacji z preparatami, które zawierają niacynamid (witaminę B3) oraz retinol. Te składniki wzajemnie osłabiają swoje działanie.
Chcesz wprowadzić serum rozświetlające do codziennej rutyny pielęgnacyjnej? Warto pamiętać o paru zasadach, które pomogą Twojej skórze wchłonąć składniki serum:
Dowiedz się więcej z artykułu: Oczyszczający żel do mycia twarzy – jak go wybrać do różnego rodzaju cery?
Dowiedz się więcej z artykułu: Tonik w sprayu – prosty sposób na zdrową i świeżą cerę.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o codziennej pielęgnacji, zajrzyj do artykułu: Jaka powinna być kolejność nakładania kosmetyków.
Serum rozświetlające możesz użyć zarówno podczas porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Jeśli jednak wprowadzasz nowe serum, zawsze bezpieczniej jest najpierw zacząć od aplikacji raz dziennie co 2-3 dni. Jeśli nie widzisz żadnych negatywnych oznak – zwiększ częstotliwość, o ile producent nie zaleca inaczej.
Czy serum rozjaśniające można stosować pod makijaż? Jak najbardziej! Serum doda cerze blasku i wzmocni efekt rozświetlającej bazy pod makijaż czy podkładu. Jednak trzeba uważać, żeby serum i krem dobrze wchłonęły się skórę. Najlepiej wybierz serum, które nie pozostawia tłustej warstwy po nałożeniu. Taka warstwa może osłabić trwałość makijażu, który zacznie się rolować.
Wybór serum rozświetlającego może być trudny. W drogeriach jest spory wybór. Jeśli więc chcesz dobrać serum, które skutecznie (i bezpiecznie!) rozjaśni cerę, kieruj się tymi wskazówkami:
A co w przypadku cery wrażliwej? Tu należy dobrać serum szczególnie ostrożnie. Jeśli to możliwe, przetestuj serum przed zakupem. Nałóż próbkę na małej powierzchni skóry i odczekaj 24h, żeby sprawdzić, czy serum nie spowoduje podrażnień lub reakcji alergicznych.
Jeśli masz cerę bardzo reaktywną, najlepiej skonsultuj skład z dermatologiem lub kosmetologiem. Osoby z cerą wrażliwą powinny uważać na substancje złuszczające, więc witamina C lub kwasy AHA to może być dla Ciebie za dużo. Dla wrażliwców strzałem w dziesiątkę może być nasze serum do twarzy na bazie nawilżającego kwasu hialuronowego.
Tak! Serum to świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Żaden inny preparat nie ma tak skoncentrowanej dawki substancji odżywczych i nie wnika tak łatwo w skórę. Po serum rozjaśniające warto sięgnąć zwłaszcza po wakacjach, gdy cera jest przesuszona i podrażniona słońcem lub kiedy pojawią się plamy związane starzeniem się skóry.
Zaletą serum jest także ukierunkowane działanie. Możesz wybrać np. serum nawilżające, anty-aging czy przeciwtrądzikowe. Każde serum zawiera główny składnik pielęgnacyjny i to właśnie od niego zależy, jak działa serum. Zazwyczaj w składzie serum do twarzy możesz znaleźć takie substancje jak:
Tak. Serum aplikuje się po toniku i trzeba je zabezpieczyć kremem. To ważne, aby pamiętać, że krem i serum nie są kosmetykami, które stosujemy wymiennie, bo ich rola w pielęgnacji jest inna.
Ale uwaga! Aplikacja pod krem to nie jedyny sposób. Serum możesz także rozmieszać z kremem i w ten sposób nałożyć go na twarz. To dobry pomysł, zwłaszcza gdy obawiasz się zbyt intensywnego działania serum.
Serum rozświetlające do twarzy na dzień musi dobrze się wchłaniać, żeby nie zaszkodzić makijażowi. Dlatego wybierz serum o płynnej, nietłustej konsystencji. Pamiętaj, że serum łatwo odparowuje ze skóry i nie zawiera filtrów UV. Koniecznie zabezpiecz go kremem nawilżającym.
Serum rozświetlające to bez wątpienia kosmetyk, który powinien zagościć w Twojej pielęgnacji. Szczególnie polecamy połączyć go z nawilżającym serum z kwasem hialuronowym medeine. To serum wesprze działanie serum z witaminą C. Kwas hialuronowy i propanediol zapobiegają odparowaniu wody z naskórka, wyciąg z liści zielonej herbaty działa przeciwstarzeniowo, a ekstrakt z prawoślazu i panthenol łagodzą podrażnienia.
Trzymamy kciuki za Twoją rozświetloną i zdrową cerę!