

SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ
Gładka, sprężysta, o wyrównanym kolorycie – kto z nas nie marzy, żeby mieć taką cerę, prawda? Jeśli i Ty szukasz sekretu tryskającej zdrowiem skóry, zdradzimy Ci go od razu – to odpowiednie nawilżenie skóry twarzy. Jak o nie zadbać? Czytaj dalej.
Komórki Twojej skóry, podobnie jak i całego organizmu, potrzebują wody. Bez niej nie mogą się regenerować, a włókna kolagenowe i elastynowe tracą właściwą strukturę. To prosta droga do szorstkiej, wiotkiej skóry twarzy i przedwczesnych zmarszczek.
Komórki Twojej skóry potrzebują także wody, żeby… zatrzymać w sobie wodę. O co chodzi?
Skóra wytwarza na swojej powierzchni warstwę, która chroni ją przed zanieczyszczeniami, mrozem czy suchym powietrzem. Ta mieszanka kreatyny, naturalnego sebum oraz właśnie wody nazywana jest płaszczem hydrolipidowym. Im płaszcz hydrolipidowy cieńszy, tym głębokie warstwy skóry szybciej tracą wodę, bo wykorzystują ją, aby odbudować warstwę ochronną naskórka.
Niestety nasza skóra jest wystawiona na działanie wielu czynników, które przyspieszają utratę wody. Część z nich jest od nas niezależna, ale część (uderzmy się w piersi!), to wynik naszych codziennych wyborów.
Jeśli chcesz zadbać o nawilżenie twarzy, unikaj jeszcze jednej rzeczy – światła niebieskiego. To trudne, bo ten rodzaj promieniowania jest obecny nie tylko w świetle słońca, ale także emitują ją monitory oraz światło żarówek.
Blue light powoduje uszkodzenia DNA skóry oraz niszczy lipidy, które utrzymują właściwy poziom nawilżenia w skórze. Dodatkowo światło niebieskie wzmaga produkcję wolnych rodników, które uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Światło niebieskie a skóra – jak blue light wpływa na Twoją cerę?
Czujesz, że Twoja cera jest wiotka i szorstka, więc twierdzisz, że masz suchą skórę? Możesz mieć rację. Ale możesz mieć także skórę odwodnioną. A to nie to samo.
Skóra sucha to skóra, która produkuje małą ilość sebum, czyli jest słabo natłuszczona. To wrodzona tendencja skóry. Skóra sucha ma naturalnie cienką warstwę hydrolipidową, więc woda szybko odparowuje z naskórka. Dlatego skóra sucha jest często przesuszona, podrażniona i się łuszczy.
Skóra odwodniona to skóra, której brakuje wody w głębokich warstwach, czyli jest sucha „od wewnątrz”. Odwodnienie może dotyczyć każdego rodzaju cery – zarówno suchej, jak i tłustej czy mieszanej. Skórę odwodnioną poznasz po tym, że jest matowa, wiotka i pokryta drobnymi zmarszczkami.
Więcej o tym, jak rozpoznać cerę suchą i odwodnioną i jak je pielęgnować, przeczytasz w tym artykule Jak pielęgnować cerę sucha i odwodnioną [Kompletny przewodnik]
Tu odpowiedź jest prosta – zarówno jednego, jak i drugiego. I to niezależnie od rodzaju cery.
Substancje nawilżające (emolienty) wspomagają powierzchnię naskórka, aby zatrzymywać wilgoć w skórze. Z kolei substancje nawadniające (humektanty) przenikają w głębsze warstwy skóry i pomagają jej związać się z cząsteczkami wody.
Obecnie dobre kosmetyki do twarzy zawierają nie tylko substancje nawilżające, ale też takie, które docierają w głąb skóry, żeby zapobiec utracie wilgoci.
Nawilżenie twarzy zależy nie tylko od tego, czym pielęgnujesz skórę, ale także w jaki sposób to robisz. Na szczęście nie potrzebujesz skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Codzienna pielęgnacja, która wspiera nawilżenie skóry twarzy, to 3 kroki:
Chcesz wiedzieć więcej na temat prostej pielęgnacji? Przeczytaj artykuł Prosta pielęgnacja twarzy – 5 powodów, dla których warto postawić na kosmetyczny minimalizm
Jakich składników szukać w kosmetykach, żeby zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry?
Królem humektantów jest kwas hialuronowy. Cząsteczka kwasu hialuronowego może związać 1000 razy więcej wody, niż sama waży!
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie składniki jak:
Nawilżenie skóry to Twoje „must have”, jeśli chcesz zaopiekować się cerą i cieszyć się jej zdrowym, naturalnym wyglądem. Wystarczy, że będziesz pamiętać o 3 rzeczach:
Polecamy Ci również te artykuły: