SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ

Nawilżenie skóry twarzy – dlaczego Twoja cera potrzebuje wody i jak o to zadbać

Gładka, sprężysta, o wyrównanym kolorycie – kto z nas nie marzy, żeby mieć taką cerę, prawda? Jeśli i Ty szukasz sekretu tryskającej zdrowiem skóry, zdradzimy Ci go od razu – to odpowiednie nawilżenie skóry twarzy. Jak o nie zadbać? Czytaj dalej.

Dlaczego nawilżanie twarzy jest ważne? 

Komórki Twojej skóry, podobnie jak i całego organizmu, potrzebują wody. Bez niej nie mogą się regenerować, a włókna kolagenowe i elastynowe tracą właściwą strukturę. To prosta droga do szorstkiej, wiotkiej skóry twarzy i przedwczesnych zmarszczek. 

Komórki Twojej skóry potrzebują także wody, żeby… zatrzymać w sobie wodę. O co chodzi?

Skóra wytwarza na swojej powierzchni warstwę, która chroni ją przed zanieczyszczeniami, mrozem czy suchym powietrzem. Ta mieszanka kreatyny, naturalnego sebum oraz właśnie wody nazywana jest płaszczem hydrolipidowym. Im płaszcz hydrolipidowy cieńszy, tym głębokie warstwy skóry szybciej tracą wodę, bo wykorzystują ją, aby odbudować warstwę ochronną naskórka. 

Co przyspiesza utratę wody w skórze?

Niestety nasza skóra jest wystawiona na działanie wielu czynników, które przyspieszają utratę wody. Część z nich jest od nas niezależna, ale część (uderzmy się w piersi!), to wynik naszych codziennych wyborów. 

  • Zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury.
    Podczas gorącego lata lub mroźnej zimy Twoja cera potrzebuje dodatkowego nawilżenia, bo ekstremalne temperatury uszkadzają warstwę hydrolipidową. Tak samo działają długie, gorące kąpiele czy sauna.
  • Klimatyzacja w pomieszczeniach.
    Pracujesz w klimatyzowanym biurze? Dla Twojej cery to problem. Klimatyzacja nadmiernie wysusza powietrze, więc naskórek szybciej odparowuje wodę. 
  • Zbyt agresywne mycie twarzy
    Silne kosmetyki do demakijażu także naruszają równowagę hydrolipidową skóry. Zwłaszcza jeśli używasz ich wraz ze szczoteczkami czy ostrymi gąbkami. 
  • Zbyt rzadkie picie wody
    Nawet najlepszy krem nawilżający nie da sobie rady, jeśli nie będziesz dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości wody. Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie.

Nawilżenie skóry twarzy a światło niebieskie

Jeśli chcesz zadbać o nawilżenie twarzy, unikaj jeszcze jednej rzeczy – światła niebieskiego. To trudne, bo ten rodzaj promieniowania jest obecny nie tylko w świetle słońca, ale także emitują ją monitory oraz światło żarówek. 

Blue light powoduje uszkodzenia DNA skóry oraz niszczy lipidy, które utrzymują właściwy poziom nawilżenia w skórze. Dodatkowo światło niebieskie wzmaga produkcję wolnych rodników, które uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Światło niebieskie a skóra – jak blue light wpływa na Twoją cerę?

Skóra sucha a skóra odwodniona – czym się różnią

Czujesz, że Twoja cera jest wiotka i szorstka, więc twierdzisz, że masz suchą skórę? Możesz mieć rację. Ale możesz mieć także skórę odwodnioną. A to nie to samo.

Skóra sucha to skóra, która produkuje małą ilość sebum, czyli jest słabo natłuszczona. To wrodzona tendencja skóry. Skóra sucha ma naturalnie cienką warstwę hydrolipidową, więc woda szybko odparowuje z naskórka. Dlatego skóra sucha jest często przesuszona, podrażniona i się łuszczy.

Skóra odwodniona to skóra, której brakuje wody w głębokich warstwach, czyli jest sucha „od wewnątrz”. Odwodnienie może dotyczyć każdego rodzaju cery – zarówno suchej, jak i tłustej czy mieszanej. Skórę odwodnioną poznasz po tym, że jest matowa, wiotka i pokryta drobnymi zmarszczkami. 

Więcej o tym, jak rozpoznać cerę suchą i odwodnioną i jak je pielęgnować, przeczytasz w tym artykule Jak pielęgnować cerę sucha i odwodnioną [Kompletny przewodnik]

Nawilżenie skóry czy nawodnienie – czego potrzebujesz

Tu odpowiedź jest prosta – zarówno jednego, jak i drugiego. I to niezależnie od rodzaju cery. 

Substancje nawilżające (emolienty) wspomagają powierzchnię naskórka, aby zatrzymywać wilgoć w skórze. Z kolei substancje nawadniające (humektanty) przenikają w głębsze warstwy skóry i pomagają jej związać się z cząsteczkami wody.

Obecnie dobre kosmetyki do twarzy zawierają nie tylko substancje nawilżające, ale też takie, które docierają w głąb skóry, żeby zapobiec utracie wilgoci.

Jak nawilżyć skórę – codzienna pielęgnacja

Nawilżenie twarzy zależy nie tylko od tego, czym pielęgnujesz skórę, ale także w jaki sposób to robisz. Na szczęście nie potrzebujesz skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Codzienna pielęgnacja, która wspiera nawilżenie skóry twarzy, to 3 kroki:

  1. Oczyszczenie – łagodny, nawilżający żel do mycia twarzy usunie martwe warstwy naskórka, dzięki czemu warstwa hydrolipidowa może szybciej się odbudować.
  2. Tonizowanienawilżający tonik do twarzy przywróci odpowiednie pH, aby substancje nawilżające z kremu mogły przeniknąć w głąb skóry.
  3. Dobry krem nawilżający – delikatnie wmasowany w skórę zatrzyma wilgoć i pobudzi komórki do regeneracji.

Chcesz wiedzieć więcej na temat prostej pielęgnacji? Przeczytaj artykuł Prosta pielęgnacja twarzy –  5 powodów, dla których warto postawić na kosmetyczny minimalizm

Krem nawilżający – jaki wybrać

Jakich składników szukać w kosmetykach, żeby zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry? 

Królem humektantów jest kwas hialuronowy. Cząsteczka kwasu hialuronowego może związać 1000 razy więcej wody, niż sama waży! 

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie składniki jak:

  • Trehaloza – roślinny cukier, który jest silnym antyoksydantem – zwalcza wolne rodniki i chroni przed odwodnieniem komórki skóry, które produkują kolagen i elastynę.
  • Gliceryna – wiąże w naskórku wodę z otoczenia, łagodzi uczucie suchości i swędzenie odwodnionej skóry. 
  • Mocznik – transportuje wodę w głąb skóry, a także rozluźnia i rozbija stwardniałe białka, dzięki czemu łagodzi podrażnienia i przywraca gładkość skóry.
  • Witaminy C i E – mają działanie antyoksydacyjne, pobudzają produkcję kolagenu i walczą z przebarwieniami.
  • Oleje i wyciągi roślinne – działają okluzyjnie, czyli tworzą na powierzchni skóry warstwę, która zapobiega utracie wody.

Nawilżenie skóry twarzy – porady na zakończenie

Nawilżenie skóry to Twoje „must have”, jeśli chcesz zaopiekować się cerą i cieszyć się jej zdrowym, naturalnym wyglądem. Wystarczy, że będziesz pamiętać o 3 rzeczach:

  • Pij dużo wody, żeby Twoja skóra mogła czerpać ją z wnętrza organizmu. 
  • Stosuj kosmetyki do twarzy, które ją nawilżają i chronią przed nadmierną utratą wilgoci.
  • W miarę możliwości nie narażaj swojej skóry na warunki zewnętrzne, które ją odwadniają. 

Polecamy Ci również te artykuły:

Nasza bestsellerowa kolekcja

SPRAWDŹ

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.