

SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ
Na pewno nie raz w opisie działania kremu czy serum czytasz, że kosmetyk ma działanie antyoksydacyjne lub że zwalcza wolne rodniki. I brzmi to zachęcająco, ale…co tak naprawdę oznacza? Czym jest antyoksydacja i dlaczego powinniśmy obawiać się wolnych rodników? I jak wybrać dobry krem antyoksydacyjny?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle są wolne rodniki. Wolne rodniki cząstki tlenu, które zawierają nieparzystą liczbę elektronów. Kluczową cechą wolnych rodników, jest to, że chcą wyrównać liczbę swoich elektronów, dlatego atakują inne cząsteczki i „podkradają” im elektrony. Taki proces nazywamy reakcją utleniania albo właśnie oksydacją.
Czy oksydacja jest szkodliwa dla naszego organizmu? I tak, i nie. Pewna ilość wolnych rodników jest nam potrzebna, bo komórki wykorzystują proces oksydacji, żeby wytwarzać energię, bronić się przed infekcjami czy usuwać uszkodzone komórki ciała. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy ilość wolnych rodników w organizmie jest zbyt duża.
Skąd biorą się w organizmie wolne rodniki? Pewną ilość wolnych rodników wytwarza sam organizm w procesach metabolicznych. Niekorzystne czynniki zewnętrzne przyśpieszają jednak rozwój wolnych rodników. Jest to np. promieniowanie UV i światło niebieskie, stres, palenie papierosów, zanieczyszczone środowisko czy niezdrowa dieta.
Choć wolne rodniki są nam potrzebne, ich nadmierna ilość jest szkodliwa. Organizm nie jest w stanie ich neutralizować, a niekontrolowana oksydacja powoduje uszkodzenia DNA, białek i lipidów zdrowych komórek. Taki stan organizmu nazywamy stresem oksydacyjnym. Badania dowodzą, że stres oksydacyjny odpowiada za rozwój wielu chorób cywilizacyjnych – miażdżycy, chorób serca, cukrzycy typu 2 czy chorób nowotworowych. O tym jak stres oksydacyjny wpływa na skórę, napiszemy dokładniej za chwilę.
Na czym polega z kolei antyoksydacja? Jak się pewnie domyślasz, to proces, który unieszkodliwia działanie wolnych rodników. Gdy ilość wolnych rodników w organizmie jest zbyt duża, organizm wysyła przeciw nim specjalne cząstki o działaniu antyoksydacyjnym.
Działanie antyoksydantów można przyrównać do strażaków, którzy gaszą pożar. Przeciwutleniacze lokalizują stany zapalne w organizmie wywołane przez wolne rodniki i oddają im swoje elektrony. Wolne rodniki przestają wtedy „szukać” wolnych elektronów i niszczyć zdrowe komórki ciała.
Dlaczego więc antyoksydacja jest tak ważna? Odpowiedź jest prosta: chroni nasz organizm przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki. A stres oksydacyjny to nie tylko więcej chorób. Gdy Twoja skóra z wiekiem traci jędrność, nawilżenie i jednolity koloryt, to także zasługa wolnych rodników. Wolne rodniki osłabiają produkcję kolagenu, elastyny i lipidów, które odpowiadają za właściwą strukturę skóry.
Nasz organizm sam produkuje antyoksydanty, żeby neutralizować zbyt aktywne działanie wolnych rodników. Takimi antyoksydantami są kwas alfa-liponowy oraz glutation (rodzaj aminokwasu). Jednak nasz organizm jest ciągle atakowany przez czynniki, które potęgują produkcję wolnych rodników. Jeśli więc chcesz chronić organizm przed stresem oksydacyjnym, dostarczaj mu regularnej dawki antyoksydantów z zewnątrz.
Gdzie szukać przeciwutleniaczy? Potężnym zastrzykiem antyoksydantów jest przede wszystkim zrównoważona dieta bogata w witaminy, makro i mikroelementy. W Twojej codziennej diecie nie powinno zabraknąć takich produktów jak:
Jeśli lubisz ciemną czekoladę, a od czasu do czasu wypijesz kieliszek czerwonego wina, to… ma to swoje plusy! Te produkty zawierają antyoksydanty, które chronią szczególnie komórki serca.
Jak ograniczyć niszczycielskie działanie wolnych rodników na cerę? Na szczęście tutaj masz podwójną broń. Oprócz diety bogatej w antyoksydanty możesz używać także kosmetyków o działaniu antyoksydacyjnym.
Krem antyoksydacyjny zawiera wiele substancji aktywnych, które pomagają komórkom skóry w walce z wolnymi rodnikami i neutralizują skutki stresu oksydacyjnego. Dzięki temu skóra jest chroniona:
Czy wiesz, że stres oksydacyjny powoduje także promieniowanie blue light? Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Światło niebieskie a skóra – jak blue light wpływa na Twoją cerę?
Czego szukać w dobrym kremie antyoksydacyjnym? Przede wszystkim przeciwutleniaczy pochodzących z roślinnych ekstraktów. Takie naturalne antyoksydanty są bardzo dobrze tolerowane przez skórę.
Jakie roślinne wyciągi niwelują stres oksydacyjny? Jest ich naprawdę wiele:
Kosmetologia opracowuje wciąż nowe zestawienia roślinnych wyciągów, które chronią skórę przed stresem oksydacyjnym. Wśród nich warto zwrócić uwagę na kompleks Ciste’M™. Powstaje on na bazie górskiej rośliny – czystka monospelijskiego, który zawiera antyoksydacyjne flawonidy i polifenole.
W nawilżającym kremie anti-blue light medeine wykorzystaliśmy innowacyjny kompleks antyoksydacyjny Ciste’M™ oraz ekstrakt z cebulek krokusa. To połączenie chroni kolagen skóry przed rozpadem pod wpływem promieniowania blue light. To krem o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, co oznacza, że ma naprawdę duuużo przeciwutleniaczy.
Do tego ten krem antyoksydacyjny świetnie nawilża cerę dzięki kwasowi hialuronowemu, olejowi z passiflory oraz roślinnemu izomeratowi sacharydowemu, wygładza i przywraca promienny wygląd skóry.
Baza nawilżającego kremu pod oczy z efektem wygładzenia medeine to wyciąg z zielononiebieskiej algi, która nazywana jest naturalnym retinolem – napina i ujędrnia skórę. Krem zawiera także witaminę C – doskonały antyoksydant, który walczy z wolnymi rodnikami i dba o wyrównany koloryt skóry pod oczami. Krem wzbogaciliśmy także o ekstrakty, które pobudzają wytwarzanie kolagenu i elastyny oraz utrzymują nawilżenie skóry – ekstrakt z cebulek krokusa, olejek kameliowy, ekstrakt z papai oraz olejek z nasion baobabu.
Hydrożelowe serum hialuronowe medeine zawiera antyoksydacyjny wyciąg z zielonej herbaty oraz substancje, które mocno nawilżają skórę – kwas hialuronowy, propanediol oraz wyciąg z prawoślazu lekarskiego. Do tego serum ma postać przejrzystego hydrożelu, który pozwala na równomierną aplikację i głęboko wnika w skórę.
Oksydacja to proces, podczas którego komórki organizmu oddają elektrony w wyniku reakcji chemicznej z reaktywnymi formami tlenu. Ten proces jest niezbędny do produkcji energii, jednak zbyt aktywna oksydacja prowadzi do uszkodzenia nici DNA komórek, a przez to przyspiesza procesy starzenia się organizmu.
Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu (ROS, od ang. Reactive Oxygen Species). Takie cząsteczki mają nieparzystą liczbą elektronów, więc wchodzą w reakcje z innymi substancjami i przyłączają do siebie ich elektrony.
To efekt działania zbyt dużej ilości wolnych rodników na nasze ciało i skórę. Zdrowy organizm reguluje ilość wolnych rodników, jednak ta równowaga może być zaburzona przez wiele czynników – naturalne starzenie się organizmu, promieniowanie UV i blue light, niezdrową dietę czy palenie papierosów. Te czynniki przyspieszają powstawanie wolnych rodników i wywołują stres oksydacyjny.
Bibliografia