WIELKA PROMOCJA REBRANDINGOWA – RABATY DO -55%

krem do masażu twarzy, masaż twarzy gua sha,

Masaż Gua Sha: korzyści, technika i krem do masażu twarzy

Masaż płytką Gua Sha to kosmetyczny przebój. Ale czy wiesz, że możesz zwiększyć korzyści z tego zabiegu dzięki dobrej technice i wsparciu kosmetyków? Wyjaśnimy więc krok po kroku, na czym polega ten rytuał i jak wybrać krem do masażu twarzy. 

Czym jest masaż twarzy Gua Sha?

Masaż twarzy Gua Sha to technika masażu i pielęgnacji skóry, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. „Gua” oznacza w języku chińskim „pocierać” lub „tłuc”, a „sha” odnosi się do zaczerwienionej skóry, jaka pojawia się podczas masażu. 

Masażu Gua Sha nie wykonuje się palcami, ale specjalną płytką. Podczas masażu dociska się lekko płytkę do skóry, przesuwając ją wzdłuż określonych linii na twarzy i szyi. Żeby wzmocnić działanie masażu, można sięgnąć po krem do masażu, mleczko lub oliwkę.

Masaż Gua Sha – dlaczego warto

Masaż Gua Sha to głęboki, drenujący  zabieg, który poprawia wygląd cery i odmładza wygląd.

Zgodnie z tradycyjną medycyną wschodnią masaż Gua Sha stymuluje meridiany, przez które przepływa energia ciała. Meridiany łączą się z narządami wewnętrznymi, dlatego masaż Gua Sha reguluje pracę całego organizmu. 

Korzyści z masażu Gua Sha

Kluczem do zobaczenia rezultatów jest, jak zawsze, regularność. Jakich efektów możesz się spodziewać po masażu Gua Sha?

  • Pobudza krążenie krwi w skórze. Dzięki temu krew dostarcza cerze więcej tlenu i składników odżywczych. Lepsze mikrokrążenie pomaga też szybciej usuwać ze skóry toksyny. Dzięki temu skóra ma zdrowszy koloryt.
  • Łagodzi napięcie mięśniowe, jakie powstaje ze stresu, napięcia emocjonalnego czy długotrwałego siedzenia przy komputerze. A odprężona i rozluźniona twarz i szyja to nie tylko mniej zmarszczek, ale też recepta na bóle głowy i migreny.
  • Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za elastyczność, jędrność i strukturę skóry. Masaż zmniejsza więc widoczność zmarszczek i zapobiega utracie elastyczności, a także poprawia i wysmukla owal twarzy.
  • Usprawnia przepływ limfy i usuwa nadmiar płynów. Masaż plus chłodny dotyk płytki redukuje obrzęki szczególnie w okolicach oczu i policzków. (1)

Jeśli zależy Ci szczególnie na redukcji worków pod oczami czy obrzęków na twarzy, przed masażem włóż płytkę Gua Sha do lodówki.

Masaż Gua Sha – przeciwwskazania

Choć masaż Gua Sha może przynieść wiele korzyści, nie zawsze można go zastosować. Jeśli masz cerę podrażnioną, trądzikową z widocznymi stanami zapalnymi czy cierpisz na łuszczycę, lepiej zrezygnuj z masażu. Uważać powinny także osoby, które mają skłonność do zakrzepów krwi. W tym przypadku trzeba skonsultować zabieg masażu Gua Sha z lekarzem.

Przeczytaj również: Czy znasz potrzeby Twojej skóry? – 5 kroków pielęgnacji twarzy

Technika masażu Gua Sha

Żeby efekty masażu Gua Sha były zauważalne, warto poznać prawidłową technikę. Opiera się ona na wiedzy o anatomii twarzy – jak przebiegają poszczególne mięśnie mimiczne i gdzie znajdują się punkty akupunkturowe, które chcemy pobudzić. Wprawy wymaga też posługiwanie się płytką Gua Sha – z jaką siłą ją dociskać, jak długie ruchy wykonywać i pod jakim kątem. Ważne jest też samo przygotowanie twarzy do masażu. Brzmi skomplikowanie? Wcale nie jest i zaraz się o tym przekonasz.

Narzędzia do masażu Gua Sha

gua sha płytka do masażu twarzy,
masaż gua sha, krem do masażu twarzy gua sha

Najczęściej do masażu Gua Sha wykorzystuje się płytkę wykonaną z twardego kamienia, np. z nefrytu, kwarcu różowego, jadeitu, agatu lub bazaltu. Płytka jest specjalnie wyprofilowana. Jej brzegi są wyszlifowane i zaokrąglone, żeby gładko przesuwała się po skórze. Zazwyczaj płytka ma jedną krawędź prostą, a drugą wklęsłą, dzięki czemu można dopasować ruchy do określonej partii twarzy (szczegóły na grafice poniżej). Na jednej z krawędzi może też pojawić się szlif w postaci grzebienia. 

Płytka może być też wykonana z drewna bambusowego czy sandałowca. Wtedy masaż jest bardziej rozgrzewający. Z kolei jeśli chcesz wzmocnić efekt chłodzący, możesz użyć płytki wykonanej z mosiądzu lub stali nierdzewnej.

Przygotowanie skóry do masażu

Zanim zaczniesz masaż Gua Sha, oczyść dokładnie skórę twarzy łagodnym kosmetykiem. Następnie nałóż krem do masażu twarzy, olejek lub serum. Dzięki temu płytka będzie gładko przesuwała się po skórze. Możesz też wykonać przed masażem delikatny peeling, żeby składniki kremu do masażu czy serum lepiej wniknęły w skórę. 

Etapy masażu Gua Sha 

Etap 1: Szyja

  • Masaż Gua Sha zacznij od tyłu szyi. Przesuń płytkę od nasady szyi do linii włosów wzdłuż kręgosłupa.
  • Potem masuj pozostałe obszary szyi – od ramienia do dolnej części ucha i od obojczyków do żuchwy.
  • Po szyi przejdź do podbródka i masuj go w kierunku ucha.

Etap 2: Twarz

  • Masaż twarzy zacznij od linii szczęki i przesuwaj się w kierunku żuchwy.
  • Potem przejdź wyżej – do policzków, pod oczami i wzdłuż brwi.
  • Na końcu rozmasuj czoło, przesuwając kamień Gua Sha od brwi do linii włosów.

Kierunek i nacisk podczas masażu Gua Sha

technika masażu gua sha, jak masować twarz płytką guasha, instrukcja masażu twarzy

Płytkę Gua Sha prowadź mniej więcej pod kątem 15-30 stopni do skóry. Przesuwaj ją po skórze płynnie. Wykorzystaj wszystkie krawędzie płytki uzależniając wybór od masowanego obszaru twarzy (szczegóły znajdziesz na grafice).

Przy masażu Gua Sha najlepiej zacznij od lżejszego nacisku, a potem stopniowo go zwiększaj. Zwróć uwagę, jak poszczególne partie twarzy i szyi reagują na nacisk. Technika ta ma relaksować i odprężać, dlatego nie może powodować bólu czy dyskomfortu. 

Wszystkie ruchy w Gua Sha powinno się wykonywać od środka twarzy w kierunku węzłów chłonnych i tylko w tym kierunku. Każdy ruch powtórz 10-12 razy.

Częstotliwość zabiegów

Masaż twarzy Gua Sha nie zabiera wiele czasu. Trwa zazwyczaj do 5 do 10 minut. Możesz więc wykonywać go nawet codzienne. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na zniwelowaniu zmarszczek czy uniesieniu owalu twarzy. Jednak już przy 2-3 sesjach w tygodniu zauważysz poprawę wyglądu. Pamiętaj, że masaż musi być wykonywany regularnie, żeby zadziałał.  

Krem do masażu twarzy Gua Sha

Masaż Gua Sha możesz wykonać na tylko umytej i osuszonej skórze. Jednak o wiele przyjemniejsze (i skuteczniejsze!) jest zastosowanie kremu do masażu. I nie chodzi tylko o to, że płytka czy kamień Gua Sha będą się łatwiej przesuwać po skórze. Krem do masażu twarzy daje także inne korzyści.

Rola kremu w masażu Gua Sha

Krem (lub oliwka czy serum) zawiera sporą ilość substancji odżywczych i nawilżających, które podczas masażu wnikają w skórę. I to znacznie głębiej niż podczas rutynowej pielęgnacji, bo praca z płytką pobudza mikrokroążenie w skórze. Podczas masażu wzrasta także temperatura skóry, więc pory się otwierają, co także ułatwia wnikanie substancji aktywnych z kremu. 

Kosmetyki są też elementem aromatoterapii podczas zabiegu. Zapach kremu do masażu twarzy może pomóc się odprężyć i wywołać odczucie ciepła, przytulności i bezpieczeństwa. 

Wybór odpowiedniego kremu do masażu

Krem do masażu twarzy najlepiej wybrać w zależności od tego, jaki efekt jest dla Ciebie najważniejszy. Chcesz nawilżyć skórę? Poprawić elastyczność? Uregulować produkcję sebum? Rozjaśnić przebarwienia? A może  zredukować zmarszczki? Poszukaj kremu do masażu, którego skład walczy właśnie z konkretnym problemem.

Kremy do masażu mają zazwyczaj nieco gęstszą, oleistą konsystencję, żeby ułatwić maksymalnie masowanie twarzy. Jeśli jednak masz cerę tłustą, możesz z powodzeniem wykorzystać lżejszy nawilżający krem lub nawet tylko serum nawilżające.  

Wasze pytania o technikę i krem do masażu Gua Sha

Na co pomaga masaż twarzy?

Masaż twarzy przynosi wiele korzyści:

  • Poprawia wygląd skóry, 
  • zapobiega powstawaniu zmarszczek, 
  • łagodzi napięcie mięśniowe,
  • pobudza krążenie krwi i limfy, 
  • ujędrnia,
  • rozświetla i wygładza cerę. 

Dodatkowo masaż twarzy jest niezwykle przyjemny. Pozwala odprężyć się po męczącym dniu i poprawia samopoczucie.

Jaki krem do masażu twarzy wybrać?

Wybierając krem do masażu, przede wszystkim zwróć uwagę na swój rodzaj skóry i jej potrzeby. Czy jest sucha, tłusta, mieszana czy wrażliwa? Dobrym wyborem jest krem nawilżający, bo tego potrzebuje każda skóra, niezależnie od rodzaju. Dla skóry tłustej wybierz krem do masażu o lekkiej konsystencji, który nie zatyka porów, do dojrzałej – bardziej treściwy, zawierający także składniki regenerujące. Zwróć także uwagę, czy krem ma dobry skład i działanie potwierdzone badaniami.

Bibliografia

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8483130/

Wszystkie ceny niższe do -55%

Zmieniamy opakowania, obniżamy ceny!

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.