

SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ
Oczy to nie tylko zwierciadło duszy, ale także… wieku. Z upływem lat skóra wokół oczu traci elastyczność. Pojawiają się zmarszczki, cienie, worki. Jeśli ci na tym zależy, możesz spowolnić (a nawet w pewnym stopniu odwrócić) ten proces. Pomoże w tym dobry krem na zmarszczki pod oczy. Podpowiadamy jakich składników warto szukać w kremach przeciwzmarszczkowych pod oczy i jak stosować taki krem? Zacznijmy jednak od tego, dlaczego warto go stosować.
Podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej przykładamy dużą wagę do odżywiania skóry twarzy. A skórę wokół oczu traktujemy często po prostu jako jej część. Nakładamy tam więc ten sam krem czy stosujemy te same maseczki. To błąd! Skóra wokół oczu różni się budową od skóry na brodzie, czole czy policzkach. To właśnie wokół oczu skóra jest szczególnie wrażliwa na oznaki upływającego czasu. Trzeba się nią opiekować szczególnie staranie i używać kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji tego obszaru twarzy.
Dlaczego właśnie na skórze wokół oczu pojawiają się szybko zmarszczki, cienie lub podpuchnięcia? Skóra pod oczami jest przede wszystkim o wiele cieńsza niż skóra reszty twarzy. Naczynka krwionośne są osadzone tuż po powierzchnią skóry, więc zaburzone mikrokrążenie od razu funduje nam cienie i podkrążone oczy. Wystarczy nieprzespana noc, stres czy zły styl odżywiania, żeby podkówki pod oczami dodały nam lat.
Jednak skóra pod oczami ma także mniej gruczołów łojowych. A to one produkują sebum, czyli naturalny olej, który nawilża skórę i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Mniej gruczołów łojowych sprawia, że skóra pod oczami szybciej traci wodę, staje się przesuszona i zaczyna przypominać pergamin.
Ponadto wokół oczu jest mniej tkanki tłuszczowej i mięśniowej, która podpiera skórę i dba o jej wypełnienie. To dlatego z wiekiem tkanki skóry pod oczami zapadają się. Tworzy to nieestetyczne cienie i sprawia, że spojrzenie wydaje się zmęczone.
Czy wiesz, że nigdzie na twarzy nasza skóra nie pracuje tak aktywnie jak wokół oczu? Rozciągają ją ruchy gałek ocznych, a częste mrużenie utrwala kurze łapki. Dlatego skóra w tym rejonie szybciej „się zużywa”.
Skoro skóra pod oczami ma większe potrzeby niż reszta twarzy, trzeba tu działać wielokierunkowo – nawilżać, ujędrniać, poprawiać mikrokrążenie i wspomagać szybszą regenerację skóry. To wszystko potrafi właśnie dobry krem przeciwzmarszczkowy pod oczy. Stosuj go regularnie, a zauważysz, że:
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego o kremie przeciwzmarszczkowym pod oczy warto pomyśleć nawet jeśli nie widzisz u siebie wyraźnych oznak starzenia się skóry. Już około 25 roku życia możesz sięgnąć po lekki krem anty-aging.
Krem pod oczy na pierwsze zmarszczki nie musi mieć właściwości liftingujących i mocno odżywczych. Wystarczy, że pomoże skórze utrzymać właściwe nawilżenie i rozjaśni cienie pod oczami. Dobry kosmetyk powinien także neutralizować działanie wolnych rodników – cząsteczek, które uszkadzają strukturę komórek organizmu.
Przeciwzmarszczkowy krem pod oczy dla skóry dojrzałej to kosmetyk o bardziej złożonym działaniu. Oto czego w nim szukać, żeby spełnił swoją rolę.
Ekstrakt z kawioru, śluz ślimaka, jad węża – w kremach pod oczy pojawiają się niekiedy bardzo egzotyczne substancje o działaniu anti-aging. Jednak istnieję składniki „pewniaki”, które znajdziesz w prawie każdym dobrym kremie przeciwzmarszczkowym pod oczy:
Retinol może zdziałać cuda na zmarszczki, ale działa na skórę bardzo silnie i powoduje wrażliwość skóry na słońce. Dlatego nie używaj retinolu latem lub gdy masz alergiczną cerę. Lepiej sięgnij wtedy po kremy przeciwzmarszczkowe z naturalnym zamiennikiem retinolu. Na przykład w nawilżającym kremie pod oczy z efektem wygładzenia medeine użyliśmy wyciągu z zielononiebieskiej algi. Działa analogicznie, a jest znacznie delikatniejszy dla skóry.
Jeśli decydujesz się stosować kosmetyki z retinolem, koniecznie przeczytaj: 5 (prostych!) zasad jak stosować retinol i uniknąć podrażnień.
Chcesz ochronić skórę oczu przed zmarszczkami? Jedz dużo świeżych owoców (zwłaszcza jagodowych), warzyw (buraki, brokuły, szpinak, czosnek) i zioła. Te składniki diety są bogatym źródłem antyoksydantów.
Skuteczność kremu pod oczy nie zależy wyłącznie od jego składu. Znaczenie ma także to, w jaki sposób nakładasz krem na skórę wokół oczu. Oto kilka wskazówek, jak włączyć krem do swojej rutyny pielęgnacyjnej:
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj artykuł Nakładanie kremu pod oczy – jak to robić, żeby wycisnąć 100% skuteczności?
Dobry krem przeciwzmarszczkowy pod oczy przede wszystkim zawiera składniki aktywne o potwierdzonej skuteczności. Są to takie substancje jak: kwas hialuronowy, retinol, witamina C, peptydy. Według nas lepiej postawić na krem ze składnikami pochodzenia naturalnego. Zwróć także uwagę, czy krem jest etyczny – czy był testowany na zwierzętach i czy dla producenta ma znaczenie troska o środowisko.
Oprócz retinolu, witaminy C czy kwasu hialuronowego zawartych w kremie przeciwzmarszczkowym pod oczy możesz także użyć innych sposobów, żeby odmłodzić wygląd skóry. Przede wszystkim regularnie masuj skórę wokół oczu. To pobudzi krążenie krwi i limfy, co zmniejszy cienie i worki pod oczami. Pamiętaj także o ochronie oczy przed słońcem. Promienie UVB, UVA i światło niebieskie przyśpieszają proces starzenia się skóry. Dlatego stosuj kremy z filtrem UV i ochroną blue-light i noś okulary przeciwsłoneczne.
Dowiedz się więcej z artykułu Jak dbać o skórę latem? O tym możesz nie wiedzieć!
Głębokie zmarszczki pod oczami mogą być trudne do zredukowania tylko za pomocą kremów pod oczy. Tu może być potrzebna fachowa konsultacja z kosmetologiem, który dobierze preparaty o większym (ale wciąż bezpiecznym) stężeniu składników aktywnych. Może także zaproponuje specjalistyczne zabiegi, np. mezoterpię igłową lub kurację laserem.