SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ

jak zmywać makijaż, techniki i kosmetyki do demakijażu

Jak zmywać makijaż? Przewodnik po demakijażu

Bez tego nawet najgenialniejszy kosmetyk do pielęgnacji twarzy nie zadziała w pełni. To pierwszy krok, jaki musisz wykonać, żeby Twoja skóra była zdrowa. O czym mowa? O demakijażu. Oczywiste? Niby tak, ale zmyć z twarzy makijaż możesz na wiele sposobów. Do tego w sklepach znajdziesz masę różnych żeli i płynów do oczyszczania twarzy. Jak zmywać makijaż i jaki kosmetyk sprawdzi się najlepiej do cery takiej jak Twoja?

Dlaczego dokładne zmycie makijażu jest ważne?

Nie chodzi tylko o to, żeby po całym dniu zmyć podkład, krem BB czy szminkę. Chodzi o to, żeby zrobić to naprawdę dokładnie. Na skórze nie powinny pozostać żadne resztki make-up’u. Dlaczego?

Resztki makijażu mogą zatkać pory, w których zacznie gromadzić się nadmiar sebum. A to prosta droga do zaskórników, stanów zapalnych i w końcu pryszczy. Niezmyty dokładanie makijaż (zwłaszcza przed snem) utrudnia też skórze naturalne procesy regeneracyjne, co może spowodować, że cera jest zmęczona, szara, a zmarszczki bardziej widoczne. 

Malujesz oczy? Skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa. Resztki tuszu, cieni czy eyelinera mogą podrażnić spojówki i zafundować rano zaczerwienione oczy, a pod nimi cienie i podpuchnięcia. 

Poza tym pozostałości makijażu w połączeniu z innymi kosmetykami (np. kremem odżywczym na noc) mogą wywołać reakcję alergiczną. To problem osób, które mają skórę wrażliwą i reaktywną.

Jak zmywać makijaż – techniki zmywania

Oczywiście skuteczny demakijaż nie zależy tylko od rodzaju preparatu, ale także od sposobu, w jaki oczyszczamy cerę. 

Demakijaż płynem micelarnym

Możesz zdecydować się na demakijaż płynem micelarnym. Wystarczy, że nałożysz go na wacik i przetrzesz kilka razy twarz, aż płatki kosmetyczne będą zupełnie czyste. Pamiętaj, żeby na koniec oczyszczania spłukać twarz letnią wodą. Pominięcie tego kroku, to jeden z częstszych błędów w demakijażu. Płyn micelarny to środek myjący i, podobnie jak żel czy pianka do oczyszczania, powinien być spłukany z twarzy.

Jak zmywać makijaż żelem 2w1 

Jeśli lubisz kosmetyki wielofunkcyjne, możesz wykorzystać żel do mycia i demakijażu twarzy. Wystarczy, że naniesiesz na zwilżone dłonie niewielką ilość kosmetyku i umyjesz nim twarz. Rytuał oczyszczania zakończ spłukując twarz letnią wodą. Nasz ulubiony żel do mycia i demakijażu jest skuteczny w usuwaniu make-up’u z twarzy i oczu. Śpiewająco przeszedł badania okulistyczne i nadaje się nawet dla osób noszących szkła kontaktowe. Po spłukaniu żelu z twarzy, delikatnie ją osusz. Potem od razu możesz nałożyć tonik oraz serum i/lub krem. 

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Jesteś zwolenniczką pielęgnacji koreańskiej? Cały rytuał pielęgnacyjny zacznij od dwuetapowego oczyszczania twarzy, podczas którego użyjesz dwóch różnych produktów. 

W pierwszym kroku sięgnij po cięższy preparat do demakijażu – olejek, mleczko czy masełko. Do demakijażu oczu możesz użyć dwufazowego płynu micelarnego. Preparat do demakijażu spłucz wodą lub usuń wilgotną ściereczką. Ten etap ma dokładnie rozpuścić cały makijaż. 

W kroku drugim użyj lekkiego preparatu – żelu, pianki lub musu do demakijażu. Spłucz skórę wodą i osusz delikatnie ręcznikiem. W ten sposób usuniesz ze skóry resztki makijażu i dokładnie oczyścisz skórę.  

Azjatycki rytuał pielęgnacji cery zaleca aż… 9 kolejnych kroków. Po oczyszczeniu cery należy złuszczyć delikatnie cerę, stonizować, nałożyć esencje pielęgnującą, serum, krem pod oczy, krem nawilżający oraz preparat z filtrem UV. 

Przeczytaj także nasz artykuł Kolejność nakładania kosmetyków – aplikacja krok po kroku

Czym zmyć makijaż – rodzaje kosmetyków do demakijażu

Po jaki preparat sięgnąć, żeby zmyć makijaż co do ostatniej cząsteczki? Wybór zależy głównie od rodzaju cery. 

Kosmetyki do demakijażu dla cery suchej i wrażliwej

Jeśli masz cerę suchą i wrażliwą, wybierz delikatne, lekkie preparaty. Odpadają produkty, które wysuszają cerę i powodują, że po demakijażu poczujesz ściąganie skóry. kosmetyki do demakijażu dla cery suchej powinny już na etapie mycia nawilżać i odżywiać skórę. 

Żeby zrobić demakijaż cery suchej i wrażliwej, sięgnij po:

Żel do demakijażu

Żele do demakijażu na bazie łagodnych środków myjących delikatnie oczyszczają skórę, nie naruszając jej ochronnej warstwy hydro-lipidowej. Dlaczego ma to znaczenie? Szczelna, zdrowa warstwa ochronna skóry chroni przed nadmiernym odparowaniem wody, co przy cerze suchej i wrażliwej ma szczególne znaczenie.

żel do demakijażu

Żel do mycia i demakijażu

Mleczko lub balsam do demakijażu

Te preparaty mają półpłynną konsystencję, która skrywa bogatszy skład niż inne kosmetyki do demakijażu. Znajdziesz w nich np. lipidy, glicerynę, panthenol czy oleje roślinne. Mleczko czy balsam do demakijażu nie potrzebuje wody, więc rozpuści makijaż, ale nie wysuszy skóry. 

Olejek do demakijażu

Olejki do demakijażu łagodnie oczyszczają cerę i nie naruszają jej bariery hydrolipidowej. Bazują na naturalnych wyciągach roślinnych – oleju jojoba, migdałowym, kokosowym, awokado, arganowym czy  oliwie z oliwek. Dlatego nie tylko dobrze rozpuszczają (nawet wodoodporny) makijaż, ale także odżywiają skórę. 

Olejki do demakijażu mogą mieć formę dwufazowego preparatu do demakijażu. Olej został tam połączony z wodą lub hydrolatem roślinnym. Taka struktura ułatwia aplikację bez użycia wody, co jest świetnym rozwiązaniem w przypadku cery suchej i przesuszonej. 

Masełko do demakijażu

To dość nowy na rynku produkt do demakijażu. Masełko to tak naprawdę inna odsłona olejku do demakijażu. W tym wypadku ma formę gęstej, kremowej substancji, która po kontakcie ze skórą przekształca się w oleistą emulsję. Doskonale rozpuszcza ona makijaż bez konieczności pocierania skóry. 

Pamiętaj, że cera sucha i odwodniona wymaga szczególnej pielęgnacji nie tylko na etapie oczyszczania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł Jak pielęgnować cerę suchą i odwodnioną? [Kompletny przewodnik].

Kosmetyki do demakijażu dla cery tłustej i mieszanej

Przy cerze tłustej i mieszanej wybierz preparaty, które zawierają minimum oleistych, tłuszczowych substancji. Konsystencja ma być lekka, żeby nie obciążała porów skóry, więc ciężkie mleczko do oczyszczania odpada. W preparacie do demakijażu cery tłustej powinny się też znaleźć składniki, które pomagają regulować nadmiar sebum. 

Jak zmywać makijaż mając cerę tłustą i mieszaną? Sięgnij po:

Płyn micelarny

Płyn micelarny zawiera w sobie micele – cząsteczki surfaktantów, które wiążą się mocno z wszelkimi zanieczyszczeniami, sebum i makijażem. Micele mogą być także zamknięte w postaci żelu do demakijażu. Płyny micelarne dla cery tłustej zawierać mogą np. kwas salicylowy, cynk, ekstrakty roślinne z wierzby lub z rumianku. Te składniki pomagają zmniejszyć nadmiar sebum i matują skórę.

Pianka lub żel do demakijażu

Pianka i żel to lekkie preparaty, które po zmyciu wodą nie zapchają porów skóry i nie podrażnią cery. Szukaj kosmetyków przeznaczonych dla cery tłustej z dodatkiem delikatnych substancji złuszczających i przeciwzapalnych – kwasu salicylowego, kwasu glikolowego czy azelainowego. 

Czy wiesz, że cera tłusta i mieszana także może być przesuszona? Dlatego demakijaż nigdy nie powinien naruszać równowagi hydrolipidowej cery. Nawet jeśli masz tłustą cerę, zwróć uwagę czy kosmetyki do demakijażu zawierają substancje nawilżające, np. kwas hialuronowy. Przeczytaj więcej na ten temat w artykule Oczyszczający żel do mycia twarzy – jak go wybrać do różnego rodzaju cery?

Jak zmywać makijaż – podsumowanie 

Gubisz się w rodzajach preparatów do demakijażu i nie wiesz, jaki wybrać? Polecamy nasz nawilżający żel do mycia i demakijażu twarzy i oczu, który sprawdzi się przy każdym typie cery. Żel usunie nawet wodoodporny makijaż twarzy i oczu bez naruszenia warstwy hydrolipidowej. W jego składzie znajdziesz ekstrakty roślinne, które nawilżają cerę i łagodzą podrażnienia – wyciąg z liści aloesu, z brokułu, z pestek pigwy pospolitej oraz z korzenia piwonii chińskiej. Do tego żel ma witaminę C, która rozświetla cerę, oraz kompleks makro- i mikroelementów (w tym cynk). Do tego w kontakcie z wodą zamienia się w aksamitną piankę. Perfekcyjnie!

Nasza bestsellerowa kolekcja

SPRAWDŹ

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.