SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ

fotostarzenie, ochrona przed światłem, fotoprotekcja, promieniowanie UV, IR, HEVL

Fotostarzenie to nie tylko promienie UV

Światło to nasze życie. Potrzebujemy go do istnienia i czerpiemy z niego siłę. Ale światło to także zagrożenia – nadmiar światła uszkadza komórki skóry i przyśpiesza jej starzenie. Na szczęście możemy opóźnić fotostarzenie. Dowiedz się, jakie rodzaje promieniowania działają na Twoją skórę oraz jak się przed nimi chronić.

Czym jest promieniowanie UV?

Zacznijmy od promieniowania, o którym na pewno słyszałaś. Kremy do opalania chronią głównie przed tym typem światła. Tak, to oczywiście promieniowanie UVA i UVB lub inaczej promieniowanie ultrafioletowe. 

Promienie UV odpowiadają za Twoją piękną opaleniznę oraz umożliwiają syntezę witaminy D w organizmie. Jednak te zalety nie mogą przesłonić trudnej prawdy o promieniach UV. Promienie UVA uszkadzają skórę właściwą, powodując fotostarzenie. Z kolei UVB przyczyniają się do poparzeń słonecznych, a nawet zmian nowotworowych. 

Co jeszcze kryje słońce – promieniowanie IR

O wiele mniej znane jest promieniowanie IR (promieniowanie podczerwone). Ten rodzaj promieniowania to ponad 50% energii słonecznej docierającej do powierzchni ziemi. To właśnie promienie IR powodują, że promienie słoneczne odczuwamy jako ciepłe.

fotostarzenie, wpływ swiatla na skore,

Co dzieje się, gdy przesadzimy z promieniami IR? Pierwszymi objawami, jakie zobaczysz na swojej skórze, są rumień oraz nadwrażliwość na dotyk. W skrajnych przypadkach może dojść do oparzenia skóry i bólu.

Promieniowanie IR (podobnie jak UV) także dostaje się do naszej tkanki podskórnej, a tam prowadzi do rozpadu kolagenu oraz generuje wolne rodniki, co przyspiesza proces starzenia się skóry. Skóra staje się szorstka, pojawiają się bruzdy, a osłabione naczynka krwionośne pękają, tworząc nieestetyczne „pajączki”.

Ostrzeżenie Medeine: Masz skórę naczyniową lub wrażliwą? Ochrona wyłącznie przed promieniowaniem UV może nie wystarczyć. Brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do chorób skórnych, takich jak trądzik różowaty. Bądź ostrożna!

Jeszcze więcej powodów fotostarzenia, czyli HEVL

O tym rodzaju promieniowania mówi się najmniej, choć – paradoksalnie – dociera do nas zdecydowanie częściej niż UV czy IR, powodując fotostarzenie Oprócz słońca emituje go także ekran Twojego laptopa, smatrfona czy żarówka LED. Oto promieniowanie HEVL (High Energy Visible Light), czyli światło niebieskie.

Porada Medeine: To właśnie słońce jest największym źródłem blue light. Około 40% wszystkich promieni, które emituje, to właśnie światło niebieskie. Chcąc zniwelować jego wpływ na skórę, potrzebujesz kremu o wysokim potencjale antyoksydacyjnym.

Promienie HEVL w dużych dawkach uszkadza włókna kolagenu i elastyny oraz powoduje stres oksydacyjny, czyli nadmierną produkcję wolnych rodników. Nic nowego. To samo powoduje UV i IR. A jednak blue light potrafi być bardziej szkodliwe niż UV i IR. Dlaczego?

fotostarzenie. wpływ HEVL na skórę, światło niebieskie, promieniowanie UV

Po pierwsze promieniowanie HEVL potrafi przeniknąć głębiej w warstwy skóry niż promieniowanie UV i IR. 

Po drugie przed promieniowaniem HEVL trudniej się obronić, bo dociera do nas nie tylko na plaży, ale także w biurze podczas pracy i wieczorem, gdy oglądamy TV. 

Po trzecie promieniowanie niebieskie serwujemy sobie też, gdy np. scrollujemy Instagrama w łóżku przed zaśnięciem. A nocna ekspozycja skóry na światło niebieskie zaburza naturalny rytm dobowy organizmu. Komórki skóry zostają „oszukane”, że nadal jest dzień, więc nie rozpoczynają procesów regeneracyjnych. Rano cera jest więc szara i zmęczona. Dlatego mówimy o tzw. starzeniu cyfrowym skóry.

Ciekawostka Medeine: Spędzanie czterech ośmiogodzinnych dni pracy przed komputerem naraża cię na porównywalną ilość promieniowania niebieskiego, jak 20 minut w słońcu w południe. Wydaje ci się, że to mało? Pamiętaj, że już siedmiominutowa ekspozycja na słońce w środku dnia powoduje natychmiastową pigmentację skóry(1).

Różne promieniowanie – różna fotoprotekcja

Skoro na Twoją skórę działają róże typy promieniowania, sam filtr UV nie wystarczy. Oczywiście wysoki faktor SPF to podstawa, ale pełna ochrona przed fotostarzeniem musi uwzględnić także promieniowanie IR oraz HEVL.

Jak możesz rozszerzyć ochronę przed fotostarzeniem?

  •  Stosuj krem anti-blue light z substancjami pochodzenia naturalnego oraz z wysoką zawartością antyoksydantów. Koniecznie o silnym działaniu nawilżającym, ponieważ światło – zarówno to naturalne, jak i sztuczne – mocno wysusza cerę. Sprawdź również, czy kosmetyk został przebadany w laboratorium oraz podczas badań aplikacyjnych.
  • Ograniczaj używanie smartfona, możesz ustawić limit czasu na poszczególnych platformach społecznościowych.
  • Zastosuj filtr na ekran lub zainstaluj aplikację, która dostosowuje tryb ekranu do pory dnia –  wieczorem światło będzie przybierać cieplejszą barwę.
  • Jedz dużo owoców oraz , dodawaj do potraw dużo ziół i przypraw – stawiaj na produkty bogate w przeciwutleniacze niezbędne w procesie antyoksydacji.

Im szybciej zaczniesz dbać o skórę twarzy, tym kolejne lata będą dla niej łaskawsze, a proces fotostarzenia będzie mniej dotkliwy. To, jak żyjesz, wpływa na Twoje zdrowie i wygląd. Więc jak? Odkładasz starzenie skóry na później?

(1) na podstawie wypowiedzi dr Murad

Nasza bestsellerowa kolekcja

SPRAWDŹ

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.