

SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ
Światło to nasze życie. Potrzebujemy go do istnienia i czerpiemy z niego siłę. Ale światło to także zagrożenia – nadmiar światła uszkadza komórki skóry i przyśpiesza jej starzenie. Na szczęście możemy opóźnić fotostarzenie. Dowiedz się, jakie rodzaje promieniowania działają na Twoją skórę oraz jak się przed nimi chronić.
Zacznijmy od promieniowania, o którym na pewno słyszałaś. Kremy do opalania chronią głównie przed tym typem światła. Tak, to oczywiście promieniowanie UVA i UVB lub inaczej promieniowanie ultrafioletowe.
Promienie UV odpowiadają za Twoją piękną opaleniznę oraz umożliwiają syntezę witaminy D w organizmie. Jednak te zalety nie mogą przesłonić trudnej prawdy o promieniach UV. Promienie UVA uszkadzają skórę właściwą, powodując fotostarzenie. Z kolei UVB przyczyniają się do poparzeń słonecznych, a nawet zmian nowotworowych.
O wiele mniej znane jest promieniowanie IR (promieniowanie podczerwone). Ten rodzaj promieniowania to ponad 50% energii słonecznej docierającej do powierzchni ziemi. To właśnie promienie IR powodują, że promienie słoneczne odczuwamy jako ciepłe.
Co dzieje się, gdy przesadzimy z promieniami IR? Pierwszymi objawami, jakie zobaczysz na swojej skórze, są rumień oraz nadwrażliwość na dotyk. W skrajnych przypadkach może dojść do oparzenia skóry i bólu.
Promieniowanie IR (podobnie jak UV) także dostaje się do naszej tkanki podskórnej, a tam prowadzi do rozpadu kolagenu oraz generuje wolne rodniki, co przyspiesza proces starzenia się skóry. Skóra staje się szorstka, pojawiają się bruzdy, a osłabione naczynka krwionośne pękają, tworząc nieestetyczne „pajączki”.
Ostrzeżenie Medeine: Masz skórę naczyniową lub wrażliwą? Ochrona wyłącznie przed promieniowaniem UV może nie wystarczyć. Brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do chorób skórnych, takich jak trądzik różowaty. Bądź ostrożna!
O tym rodzaju promieniowania mówi się najmniej, choć – paradoksalnie – dociera do nas zdecydowanie częściej niż UV czy IR, powodując fotostarzenie Oprócz słońca emituje go także ekran Twojego laptopa, smatrfona czy żarówka LED. Oto promieniowanie HEVL (High Energy Visible Light), czyli światło niebieskie.
Porada Medeine: To właśnie słońce jest największym źródłem blue light. Około 40% wszystkich promieni, które emituje, to właśnie światło niebieskie. Chcąc zniwelować jego wpływ na skórę, potrzebujesz kremu o wysokim potencjale antyoksydacyjnym.
Promienie HEVL w dużych dawkach uszkadza włókna kolagenu i elastyny oraz powoduje stres oksydacyjny, czyli nadmierną produkcję wolnych rodników. Nic nowego. To samo powoduje UV i IR. A jednak blue light potrafi być bardziej szkodliwe niż UV i IR. Dlaczego?
Po pierwsze promieniowanie HEVL potrafi przeniknąć głębiej w warstwy skóry niż promieniowanie UV i IR.
Po drugie przed promieniowaniem HEVL trudniej się obronić, bo dociera do nas nie tylko na plaży, ale także w biurze podczas pracy i wieczorem, gdy oglądamy TV.
Po trzecie promieniowanie niebieskie serwujemy sobie też, gdy np. scrollujemy Instagrama w łóżku przed zaśnięciem. A nocna ekspozycja skóry na światło niebieskie zaburza naturalny rytm dobowy organizmu. Komórki skóry zostają „oszukane”, że nadal jest dzień, więc nie rozpoczynają procesów regeneracyjnych. Rano cera jest więc szara i zmęczona. Dlatego mówimy o tzw. starzeniu cyfrowym skóry.
Ciekawostka Medeine: Spędzanie czterech ośmiogodzinnych dni pracy przed komputerem naraża cię na porównywalną ilość promieniowania niebieskiego, jak 20 minut w słońcu w południe. Wydaje ci się, że to mało? Pamiętaj, że już siedmiominutowa ekspozycja na słońce w środku dnia powoduje natychmiastową pigmentację skóry(1).
Skoro na Twoją skórę działają róże typy promieniowania, sam filtr UV nie wystarczy. Oczywiście wysoki faktor SPF to podstawa, ale pełna ochrona przed fotostarzeniem musi uwzględnić także promieniowanie IR oraz HEVL.
Jak możesz rozszerzyć ochronę przed fotostarzeniem?
Im szybciej zaczniesz dbać o skórę twarzy, tym kolejne lata będą dla niej łaskawsze, a proces fotostarzenia będzie mniej dotkliwy. To, jak żyjesz, wpływa na Twoje zdrowie i wygląd. Więc jak? Odkładasz starzenie skóry na później?
(1) na podstawie wypowiedzi dr Murad