

SPRAWDŹ NASZĄ BESTSELLEROWĄ KOLEKCJĘ
Oczyszczasz cerę, a potem nakładasz swój ulubiony krem? Stop! Między tymi dwoma krokami brakuje jeszcze czegoś. To kosmetyk, który sprawia, że Twoja cera jest naprawdę przygotowana na przyjęcie kolejnych preparatów. Na dodatek nałożenie tego kosmetyku zajmie Ci tylko chwilkę. Co to takiego? Oto tonik w sprayu.
Tonik do twarzy to płynny kosmetyk na bazie wody lub wody kwiatowej. Dodaje się do niego różne substancje pielęgnujące. Tonik możesz nałożyć na skórę twarzy, szyi i dekoltu za pomocą wacika. Jednak coraz większą popularność zyskują toniki w sprayu, którym możesz bezpośrednio spryskać twarz. W całym rytuale pielęgnacji skóry to właśnie tonik jest często pomijanym etapem. Jednak nałożenie toniku jest niezbędne, żeby pielęgnacja była skuteczna. Dlaczego warto o nim pamiętać?
Podstawową funkcją toniku do twarzy jest właśnie tonizowanie. Gdy oczyszczasz twarz mydłem, żelem, pianką czy płynem micelarnym, możesz naruszyć odczyn kwasowo-zasadowy skóry, czyli właściwe pH. A to dla skóry niebezpieczna sytuacja. Gdy pH skóry jest zbyt wysokie (zasadowe), skóra staje się podatna na infekcje i podrażnienia. Z kolei zbyt niskie pH (kwasowe) osłabia barierę hydrolipidową skóry, która staje się sucha i cienka.
Tonik do twarzy to substancja, która ma pH idealne dla skóry, więc po umyciu przywraca jej pełną równowagę kwasowo-zasadową. Dzięki temu skóra lepiej wchłania substancje aktywne zawarte w serum, kremie czy masce na twarz.
Zanim nałożysz tonik w sprayu, oczyść i osusz skórę twarzy, szyi i dekoltu. Następnie spryskaj skórę tonikiem z odległości 15-20 cm. Uważaj, żeby preparat nie dostał się do oczu i nie spowodował podrażnień. Część toników ma dwufazową strukturę. Przed użyciem trzeba wtedy wstrząsnąć buteleczką, żeby połączyć wszystkie składniki.
Po spryskaniu tonikiem możesz delikatnie wklepać preparat w skórę. To przyśpieszy i ułatwi wchłonięcie kosmetyku. Następnie poczekaj, aż tonik sam wchłonie się w skórę lub osusz twarz chusteczką higieniczną.
Jeśli akurat nie masz toniku w sprayu, a nie chcesz używać płatków kosmetycznych, nalej odrobinę toniku na dłonie, a następnie rozprowadź na skórze twarzy, szyi i dekoltu.
Jeśli po toniku nakładasz kosmetyk z kwasem hialuronowym (krem lub serum), nie czekaj, aż skóra wyschnie. Cząsteczki kwasu hialuronowego zwiążą się z cząsteczkami wody z toniku i lepiej nawilżą skórę.
Przy wyborze toniku obowiązuje taka sama zasada jak przy wszystkich kosmetykach – trzeba dobrać go do rodzaju i potrzeb swojej cery.
Toniki w sprayu dla cery tłustej i trądzikowej zawierają substancje, które regulują produkcję sebum, działają antybakteryjnie i złuszczająco, a także łagodzą stany zapalne. Takimi składnikami są np. kwas salicylowy, glikolowy oraz azaleinowy, a także cynk i ekstrakty z wierzby, skrzypu polnego, pokrzywy czy zielonej herbaty.
Tonik w sprayu dla cery wrażliwej i alergicznej musi mieć prosty, naturalny skład, w którym występują jedynie niezbędne składniki. Działanie toniku musi koncentrować się na ukojeniu cery i łagodzeniu podrażnień. Dlatego często występują tam takie substancje jak wyciąg z aloesu, rumianku, lukrecji, oczaru wirginijskiego czy owoców jagodowych.
Najchętniej stosowanym tonikiem w sprayu jest tonik dla cery suchej i przesuszonej. Ten typ cery często reaguje uczuciem ściągnięcia po myciu twarzy, więc tonik nawilżający w sprayu to w tym przypadku obowiązkowy punkt pielęgnacji.
Tonik dla cery suchej zawiera głównie substancje nawilżające i łagodzące podrażnienia – kwas hialuronowy, glicerynę, alantoinę, pantenol czy ekstrakty roślinne, np. z aloesu, rumianku czy lawendy.
Zajrzyj do naszego artykułu Jak pielęgnować cerę suchą i odwodnioną? [Kompletny przewodnik]
Nawilżający tonik do twarzy medeine przygotowaliśmy tak, żeby łączył w sobie siłę i delikatność. Intensywnie nawilża, koi podrażnienia, odświeża i nie powoduje uczucia ściągania. To zasługa w pełni naturalnego składu:
Tonik zamknęliśmy w szklanej buteleczce z atomizerem, który wytwarza przyjemna mgiełkę. Dzięki temu tonik jest łatwy w użyciu, a wszystkie składniki zachowują swoje cenne właściwości. Tonik-ideał? Śmiemy twierdzić, że tak!
Tonik w sprayu ma kilka zalet, które sprawiają, że warto użyć go zamiast tradycyjnego toniku aplikowanego za pomocą wacika.
Ważnym aspektem pielęgnacji jest dla Ciebie ekologia? W takim razie tonik w sprayu to coś dla Ciebie. Nie używasz płatków kosmetycznych, więc zmniejszasz ilość odpadów.
Warto zwrócić uwagę, żeby tonik do twarzy zawierał naturalne składniki – roślinne ekstrakty i bazę z hydrolatu kwiatowego. Działanie dobrego toniku do twarzy musi być potwierdzone badaniami w laboratorium oraz testami podczas aplikacji.
Tonik do twarzy ma za zadanie przywrócić skórze odpowiednie pH, czyli równowagę kwasowo-zasadową. Dzięki temu skóra jest orzeźwiona i przygotowana na dalszą pielęgnację. Tonik stosuje się po umyciu twarzy przed nałożeniem serum czy kremu.
Nie, toniku nie trzeba zmywać wodą. Wodna konsystencja toniku powoduje, że wchłania się on całkowicie w skórę. Żeby przyspieszyć ten proces, możesz wklepać tonik w skórę lub osuszyć twarz chusteczką higieniczną.