WIELKA PROMOCJA REBRANDINGOWA – RABATY DO -55%

światło niebieskie, co to jest blue light, jak światło niebieskie wpływa na sen

Światło niebieskie – dowiedz się, czym jest blue light i jak wpływa na Twój organizm

Latem nosisz ciemne okulary, a przed wyjściem na plażę smarujesz się kremem z filtrem? Doskonale! Promieniowanie UVB i UVA to nie przelewki. Jego nadmiar niszczy komórki skóry. Powoduje alergie, zmarszczki, a nawet powstawanie zmian nowotworowych. Ale codziennie stykasz się jeszcze z jednym rodzajem promieniowania, na które trzeba uważać. To światło niebieskie.

Czym jest światło niebieskie

Światło słońca składa się z promieniowania różnej długości. UVA i UVB to promieniowanie ultrafioletowe, którego ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec.  

Światło niebieskie (a tak naprawdę niebiesko-fioletowe) to jedna ze składowych światła widzialnego. Długość jej fal to 380-500 nanometrów. Światło niebieskie (blue light) nazywane jest też promieniowaniem HEV (High Energy Visible Light).

Jakie są źródła blue light

Światło niebieskie towarzyszy Ci przez cały dzień. Gdy odpoczywasz na ławce w parku, pracujesz w biurze przed komputerem i kiedy relaksujesz się wieczorem we własnym domu.

Jak to możliwe?

Źródłem promieniowania HEV nie jest tylko światło słoneczne. Emitują go także ekrany urządzeń elektronicznych (monitory, tablety, smartfony), a także sztuczne oświetlenie (zwłaszcza żarówki LED). 

Co prawda słońce wydziela zdecydowanie więcej promieniowania niebieskiego niż ekran smartfona czy laptopa, ale zapytaj sam siebie – ile czasu codziennie spędzasz, trzymając komórkę przed oczami czy pracując przed laptopem? 

No właśnie… okazuje się, że w dzisiejszych czasach jesteśmy wystawieni na bardzo intensywne działanie blue light i trudno się przed nim schować. 

A długotrwała ekspozycja na promieniowanie HEV ma swoje konsekwencje.

Jak światło niebieskie wpływa na oczy

Po dniu spędzonym przed komputerem czujesz w oczach pieczenia i suchość? To właśnie wina świata niebieskiego. 

Naukowcy potwierdzają szkodliwość światła niebieskiego dla naszych oczu. Blue light przenika przez rogówkę i soczewkę oka aż do siatkówki i powoduje takie dolegliwości jak suche oko czy pogorszenie ostrości widzenia, a nawet zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej.

Co zrobić, aby światło niebieskie nie siało spustoszenia w naszych oczach? 

Przede wszystkim kontroluj, ile czasu spędzasz codziennie przed ekranami różnych urządzeń.  A jeśli masz pracę związaną z siedzeniem przed komputerem, koniecznie zaopatrz się w specjalistyczne okulary blokujące niebieskie światło monitorów.

Jak światło niebieskie wpływa na skórę

Czy niebieskie światło jest złe dla skóry? I tak, i nie. Dermatologia wykorzystuje światło niebieskie, aby dotrzeć do głębokich warstw skóry i przyśpieszyć leczenie łuszczycy, zmian trądzikowych czy atopowego zapalenia skóry. 

Jednak długotrwałe promieniowanie HEV powoduje tzw. stres oksydacyjny. Wolne rodniki  uszkadzają warstwę ochronną skóry oraz włókna kolagenu i elastyny. Skóra staje się sucha, wiotka, a zmarszczki widać jak na dłoni.

Jeśli więc przesiadujesz całymi dniami przed komputerem, narażasz się na tzw. digital aging (cyfrowe starzenie), czyli starzenie spowodowane wpływem urządzeń elektronicznych. 

Jak chronić skórę przed niebieskim światłem? 

Na rynku pojawia się coraz więcej kremów, które oprócz filtra UVB i UVA mają filtr HEV, który blokuje wpływ blue light na cerę. Zwróć jednak uwagę, czy ochrona kremu przed blue light została faktycznie potwierdzona badaniami.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł Światło niebieskie – jak blue light wpływa na Twoją skórę?

Jak światło niebieskie wpływa na sen

Wpatrywanie się w komórkę tuż przed zaśnięciem to bardzo kiepski pomysł. Niebieskie światło z monitora w zaciemnionym pomieszczeniu powoduje, że mózg mylnie interpretuje porę dnia i zamiast przejść w tryb relaksu, nadal pracuje na pełnych obrotach.

Dzieje się tak, ponieważ niebieskie światło, które dociera do nas wieczorem, zaburza produkcję melatoniny, a to właśnie ona wywołuje w nas odczucie senności. 

Jeśli więc chcesz zapewnić sobie zdrowy, głęboki odpoczynek, zrezygnuj z urządzeń elektronicznych przynajmniej na 2 godziny przed snem. Odłóż komórkę. Wyłącz tablet i pozwól organizmowi przygotować się do nocy.

Zbyt radykalne posunięcie? W takim wypadku sprawdź, czy Twoje urządzenie ma specjalny tryb nocny, który zmienia parametry wyświetlacza i ogranicza ilość promieniowania HEV. 

I pamiętaj, że blue light w sypialni to nie tylko komórka. Wszelkie źródła światła – diody, żarówki LED czy uliczne latarnie także zaburzają rytm dobowy i powodują problemy z zaśnięciem. 

Blue light – czy jest się czego bać?

Wszystko, czego używamy w nadmiarze, może zaszkodzić. Tak samo jest ze światłem niebieskim. Jego działanie w małych dawkach jest konieczne, aby nasz wzrok, skóra oraz rytm dobowy funkcjonowały, jak należy. 

Jednak zapanowanie nad właściwą ilością blue light w naszym życiu staje się coraz trudniejsze. Dlatego noś okulary z filtrem HEV, stosuj kremy z ochroną przed blue light, a wieczorne przeglądanie Instagrama zastąp dobrą książką.

Twój organizm na pewno Ci podziękuje.  

Wszystkie ceny niższe do -55%

Zmieniamy opakowania, obniżamy ceny!

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.