WIELKA PROMOCJA REBRANDINGOWA – RABATY DO -55%

jak wybrać zel do różnego rodzaju cery, medeine zel do cery wrażliwej, suchej

Oczyszczający żel do mycia twarzy – jak go wybrać do różnego rodzaju cery?

Oczyszczający żel do mycia twarzy to podstawa codziennej pielęgnacji. Tylko czysta cera – bez resztek makijażu, nadmiaru sebum i kurzu – jest w stanie wchłonąć wszystkie dobroczynne składniki serum, kremu czy maseczki. Jednak żel myjący do twarzy, tak samo jak inne kosmetyki, powinnaś dobrać do rodzaju swojej cery. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Czym jest żel do mycia twarzy?

Gdy rozglądasz się za kosmetykiem do oczyszczania cery, masz wiele możliwości. Możesz sięgnąć po płyn micelarny, piankę, emulsję, mleczko, oliwkę… Czym różni się od nich oczyszczający żel do mycia twarzy? Przede wszystkim konsystencją – żel do mycia twarzy ma przyjemną, aksamitną strukturę. Niezwykle łatwo i równomiernie rozprowadzisz żel na całej powierzchni twarzy, dzięki czemu szybko i dokładnie oczyścisz cerę bez nadmiernego pocierania. Żel łatwo także zmyjesz z cery.

Jaki żel oczyszczający wybrać do jakiego typy skóry?

Zaletą żeli do mycia twarzy jest także to, że mogą mieć dość duże (jak na preparaty myjące) stężenie składników aktywnych. I to nie tylko tych odpowiedzialnych za oczyszczanie. W żelu do mycia twarzy można zamknąć substancje, które nawilżą cerę, złagodzą podrażnienia czy zadziałają antybakteryjnie. Dlatego warto dobrać oczyszczający żel do mycia twarzy do rodzaju cery tak, żeby żel przyniósł Ci maksimum korzyści.

Czym charakteryzują się żele do mycia twarzy dla poszczególnych typów cery?

Żel do mycia do skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa często reaguje na wiele czynników zewnętrznych, takich jak detergenty, zanieczyszczenia, zmiany temperatury czy nadmiar kosmetyków. Jeśli Twoja cera jest często podrażniona i zaczerwieniona – po myciu nawet piecze – szukaj żeli myjących, które:

  • Zawierają delikatne składniki pochodzenia naturalnego. 
  • Łagodzą podrażnienia.
  • Mają prostą formułę bez zbędnych składników (np. zapachowych).
  • Utrzymują prawidłowy poziom pH.
  • Wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry.

Składniki w żelu do mycia twarzy dla cery wrażliwej

  • Pantenol, alantoina, wyciąg z rumianku czy aloesu – te substancje łagodzą stany zapalne i zaczerwienienia.
  • Kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik – te substancje pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.

Jeśli masz cerę wrażliwą, ogranicz ilość używanych kosmetyków. Wybierz żel do mycia twarzy, który zmywa także wodoodporny makijaż oczu.

Zajrzyj do naszego artykułu Żel do mycia twarzy bez SLS. O co to zamieszanie?

Żel do mycia do cery suchej 

Jeśli po myciu twarzy masz często uczucie ściągnięcia, a Twoja cera się łuszczy, żel do mycia twarzy będzie dla Ciebie doskonałym wyborem. Ma on dużą ilość substancji nawilżających, które już na etapie oczyszczania wiążą wodę w naskórku.

Składniki w żelu do mycia twarzy dla skóry suchej

Oczyszczający żel do mycia skóry suchej ma skład zbliżony do żelu myjącego dla cery wrażliwej. Powinny się w nim więc znaleźć substancje łagodzące oraz wiążące wilgoć w skórze. Zwróć uwagę na zawartość olejków eterycznych, takich jak arganowy, z rokitnika, lawendowy czy sandałowy. Nawilżają cerę i nadają jej elastyczność, a do tego mają relaksujący zapach.

Zajrzyj do naszych artykułów Jak pielęgnować cerę suchą i odwodnioną? [Kompletny przewodnik] oraz Cera sucha: 7 mitów pielęgnacji. Czy ty też w nie wierzysz?

Żel do mycia do skóry tłustej

Cerze tłustej doskwiera nadmiar sebum. Skóra się świeci, a pory są rozszerzone, co często prowadzi do wyprysków i stanów zapalnych. Żel myjący dla cery tłustej pomaga regulować produkcję sebum i mieć właściwości niekomadogenne, czyli nie zapychać porów skóry.

Składniki w żelu do mycia twarzy dla cery tłustej

Żel oczyszczający do cery tłustej zawiera oprócz substancji myjących dodatek delikatnych kwasów, które złuszczają martwy naskórek, działają przeciwzapalnie i odtykają pory. Najczęściej są to kwas: salicylowy, glikolowy lub azelainowy.

Oprócz tego żel dla cery tłustej powinien zawierać:

  • Cynk – pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych oraz matuje skórę.
  • Ekstrakt z drzewa herbacianego – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. 
  • Witamina C – działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia cerę i redukuje podrażnienia.
  • Niacynamid – reguluje wydzielanie sebum i działa przeciwzapalnie. 

Żel do mycia twarzy dla cery tłustej powinien także dobrze nawilżać. Przesuszenie cery tłustej powoduje, że cera produkuje jeszcze więcej sebum, a więc jej stan się pogarsza.

Żel do mycia do skóry mieszanej

Cera mieszana w niektórych partiach jest tłusta, w niektórych sucha. Żel do mycia twarzy powinien więc uwzględniać potrzeby obydwu typów cery – nawilżać oraz regulować nadmiar sebum.

Składniki w żelu do mycia twarzy dla cery tłustej 

W żelu myjącym do cery tłustej warto szukać retinolu, który zmniejsza przesuszenie suchych partii twarzy i jednocześnie reguluje produkcję sebum. Jeśli obawiasz się podrażnienia cery, to możesz sięgnąć po roślinne składniki, które działają podobnie jak retinol – wyciąg z algi niebieskozielonej, bakuchiol, olejek z dzikiej róży.

Zajrzyj do naszego artykułu Praktyczny przewodnik po retinoidach. Dowiesz się, czym są retinoidy i jak je stosować

Żel do mycia do cery trądzikowej

Skóra trądzikowa jest podatna na infekcje bakteryjne, które powodują wypryski i krostki. Dlatego żel myjący do twarzy dla tego typu cery powinien ograniczać rozwój bakterii i łagodzić stany zapalne. Podobnie jak w przypadku cery tłustej ważne, żeby regulować produkcję sebum i odpowiednio nawilżać skórę.

Składniki w żelu do mycia twarzy dla skóry trądzikowej 

W składzie żelu myjącego dla cery trądzikowej szukaj podobnych składników jak dla cery tłustej, które złuszczając naskórek, regulują sebum i działają antyseptycznie – kwas salicylowy, kwas azelainowy, cynk, niacynamid. Jednak żel do mycia dla cery trądzikowej nie może naruszyć warstwy hydrolipidowej naskórka. Równie ważne w składzie są więc substancje, które nawilżają cerę – wyciąg z alg, witamina E czy panthenol.

Dobrym pomysłem przy cerze trądzikowej, jest stosowanie dwóch żeli do mycia. Rano sięgnij po delikatniejszy żel o działaniu nawilżającym. Wieczorem po żel antybakteryjny, który głębiej oczyści cerę i przygotuje ją do nocnej pielęgnacji.

Jak stosować żel do mycia twarzy?

Żel do mycia twarzy to jeden z elementów codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jak prawidłowo myć twarz żelem i jak łączyć go z innymi produktami?

Jak często myć twarz żelem 

Żel do mycia twarzy można stosować codziennie. Żele mają tak delikatne działanie, że możesz po nie sięgać zawsze, gdy chcesz oczyścić cerę. Na pewno sięgnij po oczyszczający żel do mycia twarzy rano i wieczorem. Jednak pamiętaj, że zbyt częste mycie twarzy może doprowadzić do przesuszenia cery.

Prawidłowa technika mycia twarzy żelem

Przed nałożeniem żelu do mycia twarzy, nawilż skórę. Żel będzie się lepie rozprowadzał. Nanieś dłońmi żel oczyszczający na twarz dłońmi i masuj kolistymi ruchami przez około 3 minuty.

Pamiętaj, żeby przed myciem twarzy zawsze dokładnie oczyścić dłonie. Dzięki temu nie przeniesiesz na skórę twarzy bakterii i zanieczyszczeń.

Jak łączyć żel do mycia twarzy z innymi produktami pielęgnacyjnymi

Jeśli nosisz makijaż, przed użyciem żelu do twarzy użyj płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu. W ten sposób usuniesz makijaż, a żel do mycia usunie jego resztki. Po zastosowaniu żelu do mycia spryskaj twarz tonikiem lub hydrolatem, żeby wyciszyć skórę.

Żel do mycia twarzy i tonik powinny ze sobą współgrać, żeby jak najlepiej przygotować skórę na przyjęcie składników odżywczych z kremu. Dlatego dobrze jest jeśli pochodzą z tej samej serii. Wtedy masz pewność, że ich składniki wzajemnie się dopełniają.

Zajrzyj do naszego artykułu Kolejność nakładania kosmetyków – aplikacja krok po kroku

Na co zwrócić uwagę, kupując żel do mycia twarzy?

Wiesz już, że żel do mycia twarzy trzeba dobrać do rodzaju cery. Ci jeszcze warto rozważyć przed zakupem tego kosmetyku?

  • Konsystencja – żele myjące mają różne konsystencje od lekkiej pianki do gęstych żeli. Wybierz konsystencję, którą lubisz.
  • Opakowanie – wybierz produkt z pompką. To nie tylko wygodne, ale też higieniczne. Pamiętaj, że najlepiej utrzymują właściwości preparaty w szklanych buteleczkach. 
  • Pochodzenie składników – postaw na roślinne, dobrze przebadane składniki.
  • Cruelty free – zwróć uwagę, czy żel do mycia twarzy nie ma składników odzwierzęcych i czy był testowany na zwierzętach. 

Zajrzyj do naszego artykułu Jak zmywać makijaż? Przewodnik po demakijażu

Najczęściej popełniane błędy przy myciu twarzy

Zbyt agresywne mycie

Żele do mycia mają składniki aktywnie myjące, dlatego nie musisz używać żadnych szczoteczek do mycia i mocno pocierać skóry twarzy podczas mycia.

Używanie zbyt gorącej wody

Zbyt gorąca woda może podrażnić skórę twarzy i ją przesuszyć. Zimna woda nie zmyje dokładnie żelu oczyszczającego. Dlatego optymalnie jest zmyć żel do mycia woda letnią, która nie przekracza 21oC.

Niewłaściwe zmywanie produktu

Pozostawienie resztek żelu do mycia twarzy może skutkować podrażnieniami cery. Dlatego zawsze dokładnie spłucz preparat.

Najczęściej zadawane pytania o oczyszczające żele do twarzy

Jak poprawnie używać żelu do mycia twarzy?

  1. Oczyść dłonie przed rozpoczęciem mycia żelem, aby uniknąć przenoszenia bakterii na skórę twarzy.
  2. Zwilż twarz letnią wodą, aby otworzyć pory i przygotować skórę do oczyszczania.
  3. Nanieś niewielką ilość żelu na dłonie lub bezpośrednio na twarz, a następnie delikatnie masuj skórę okrężnymi ruchami. 
  4. Spłucz żel letnią wodą. Usuń resztki produktu szczególnie w okolicy nosa, brody i czoła.
  5. Delikatnie ręcznikiem osusz skórę bez pocierania.
  6. Po umyciu twarzy żelem myjącym nałóż na twarz krem nawilżający.

Czym kierować się wybierając żel do mycia twarzy?

Przede wszystkim potrzebami swojej cery. Żel do mycia twarzy powinien być dobrany do określonego rodzaju cery. Zastanów się, czy najważniejsze jest dla Ciebie nawilżenie cery, działanie antybakteryjne, a może regulacja produkcji sebum? Pamiętaj, że możesz użyć innego żelu rano (np. nawilżającego), a innego wieczorem (np. antybakteryjnego).

Sprawdź także, czy żel ma w swoim składzie substancje roślinne o potwierdzonym działaniu. Ważny jest także certyfikat ekologiczny, który potwierdza, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach.

Co lepsze: żel czy pianka do mycia twarzy?

Wybór między żelem, a pianką zależy przede wszystkim od preferencji. Obydwa kosmetyki zmyją dokładnie makijaż, sebum i zanieczyszczenia. Różni je konsystencja: pianka będzie bardzo lekka, żel bardziej gęsty, ale po połączeniu z wodą powinien równie łatwo rozprowadzać się na skórze.

Oczyszczający żel i pianka do mycia twarzy w jednym

A może tak połączyć łagodne działanie pianki oraz siłę żelu do mycia twarzy. W medeine stworzyliśmy właśnie taki kosmetyk. Nasz nawilżający żel do mycia i demakijażu twarzy i oczu po nałożeniu zmienia się w aksamitną piankę, która usunie brud i makijaż, a na dodatek nie naruszy warstwy hydrolipidowej, więc nada się nawet dla bardzo wrażliwej cery. W jej składzie znajdziesz ekstrakty z liści aloesu, z brokułu, z pestek pigwy pospolitej oraz z korzenia piwonii chińskiej. Do tego witaminę C oraz kompleks makro- i mikroelementów. Żel do mycia medeine pokocha każdy typ cery. Sprawdź sama!

Wszystkie ceny niższe do -55%

Zmieniamy opakowania, obniżamy ceny!

Sprawdź
autor tekstu:
Redakcja Medeine

Zostań z nami w kontakcie

Mamy Ci tyle ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie zniżkę 10% na pierwsze zamówienie.